Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Çatı pencereleri ve Çatı penceresi Sistemleri  (Okunma sayısı 1992 defa)

b.a.f.

  • Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 1
Çatı pencereleri ve Çatı penceresi Sistemleri
« : 25 Mart 2015, 22:25:29 »

Çatı katlarında doğal gün ışığı almanın en sağlıklı yöntemi, modern tesislerde üretilen, su ve ısı izolasyonları çözülmüş çatı pencerelerini kullanmaktır. Çatı pencereleri belirli standart ölçülerde fabrikalarda üretilir. Fabrikasyon imalatı sayesinde yerinde imalatlara göre çok daha profesyoneldirler. Basit usta hatalarına rastlanmaz. Tüm ürünler sağlam karton kutularına yerleştirilirler ve montaj sahasına kadar bu şekilde getirilirler.

Çatı pencerelerinde kural, boşluğa göre pencere üretmektense, pencereye göre boşluk açmaktır. Bu hem stok maliyetlerini azaltır, hem de her seferinde fabrikasyon bir çatı penceresine sahip olmayı sağlar.

Çatı penceresi boyutları da yine yıllarca süregelen gelenek ile birlikte tecrübe edilerek, neredeyse evrensel boyutlar kazanmıştır. Genellikle en küçük çatı penceresi 55x72 cm olarak kabul görmüştür. Bu boyutlar, kasanın dıştan dışa ölçüleridir. Net cam alanı hesaplamasında bu ölçüler kullanılamaz. Örneğin C2R boyut kodlu bu pencerenin net cam alanı 0,20 m2 dir. Daha sonraki boyutlar genellikle hem En'de hem de boyda büyür. Örneğin eni 78 cm olan pencereler hem çok popülerdir, hem de uzunluk olarak daha geniş bir ürün seçeneği sunar. 78 x 92, 78 x 112 ve 78 x 134 gibi. M6R kodu ile sunulan pencere görsel olarak Türkiye'de en çok tercih edilen boyutlardan biridir. Daha büyük boyutlu çatı pencereleri ise fiyat/cam alanı en düşük olan ürünlerdir ki depo, hangar, spor salonu gibi geniş mekanların ışıklandırılmasında öncelikli tercih edilir.
 
Neden bir çatı penceresi almalıyım?

Çatı Pencereleri, modern zamanlar çatılarının en vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Şık ve zekice tasarımlanmış ortadan pivot açılımı hem dış camın içeriden kolayca temizlenmesini , hem de çatı pencerenizi ilave bir çaba göstermeden kapatabilmenizi sağlar. Çatı penceresi camı teknik olarak evinizde bulunan tüm düşey pencereler camlarından daha üstün özelliklere sahiptir. Camlar iki adet 4 mm güçlendirilmiş camdan, ara boşluğu ise ısı ve ses izolasyonunu minimuma indiren argon gazı ile doldurulmuştur. İzolasyon sorunu çözülmüştür. Ayrıca siesta perde ve güneşlik gibi tamamlayıcı aksesuarları hem zariftir, hem de çok rahat temin edilebilir.
 
Çatı Pencereleri su alır mı?

Çatı pencereleri ile ilgili en çok sorulan şüphesiz ‘çatı pencereleri su alır mı? veya çatı pencereleri neden su almaz?’ sorularıdır. Çatı pencereleri esas olarak ‘su almaz’ sistemler değildirler. Özel şartlar gerektirirler. Bunlar sağlanır ise su almazlar. Bunları en önemlisi yeterli eğimin çatıda bulunmasıdır. Suyun, en yoğun yağışlarda ve kuvvetli ters rüzgarlarda bile doğal yollardan çatıdan tahliye olabileceği minimum eğim %28, diğer bir tabir ile 15 derece bilimsel olarak hesaplanmış ve denenmiştir. Bu eğim ve üzeri, genel olarak çatı pencerelerinin su almamasını sağlar. Ancak tabii ki çatı pencerelerinin ‘deresi’ tabir edebileceğimiz eteklik sistemi bu işte hayati öneme sahiptir. Su, eteklikler üzerine geldiğinde, eğimin etkisi ile hızlıca tahliye olacaktır. Çatı penceresinin kanal sistemi tahliyeye yardımcı olur ve su istenilen istikamette yönlendirilir. Eteklikler aslında suya yön vermeye yarayan paslanmaz alüminyum aksesuarlardır.
 
catipenceresi.net
Kayıtlı