Öğretmenler Forumu

Öğretmenler Forumu - Branş Öğretmenleri => Özel Eğitim Öğretmenleri => Konuyu başlatan: gemici - 27 Ekim 2011, 17:56:30

Başlık: Deprem ve Engellilik
Gönderen: gemici - 27 Ekim 2011, 17:56:30
Sevgili okurlar;
Ben 2011 Ocak ayından bu yana bana emanet edilen bu sayfaya hastalığım nedeniyle yeterli özeni gösteremedim. Bu nedenle gerek Emin kardeşimden gerek sizlerden affımı isterim.

Marmara depremi benzeri bir doğal afet Van'da yaşandı, acıları sarılmaya çalışılıyor. Bu afet bana engellilerimizi yeniden hatırlattı ve bugün biraz zaman ayırma gereği duydum.

Bir doğal afet sonucunda neler olur biraz irdelemek istedim. Öncelikle kazadan kurtulan yaralıların içinden kuşkusuz kalıcı ya da geçici hasar (kırıklar, yanıklar, zedelenmeler) meydana gelir. Bunlardan daha ağırı var mı derseniz; evet var. Zihinsel engellilik!! Nasıl olabilir bu? Beyinde meydana gelen hasarlar nedeniyle olur dersem bana katılırsınız sanırım. İşte bu günlerde unuttuğumuz "zihinsel engellilik" bir kez daha önem arzeder. Çünkü zinin engelliler kendilerini yeterince ifade edemezler. Onlar ihtiyaçları nedeniyle bir başkasının refakatine ihtiyaç duyarlar (ağır zihinsel engelliler). Hafif engelliler de göreceli olarak yardım ihtiyaç duyacaklardır. Bu nedenle toplumda engellilik ya da zihinsel engellilik konusunun uykuya yatmaması için birlikte fikirlerimiz paylaşmak, yaptığımız ya da yapılması gerekenlerle ilgili beyin jimnastiği yapmanın zamanıdır. Her an engelli olabileceğimizi unutmadan. Hepinize sağlık, esenlik ve mutluluklar dilerim.