Öğretmenler Forumu

Öğretmenler Forumu - Branş Öğretmenleri => Teknik Öğretmenler => İnşaat teknolojisi öğretmenleri => Konuyu başlatan: murat - 06 Ocak 2016, 13:26:24

Başlık: BİNA ( TEMEL/ BODRUM)ZEMİNDEN NEM / SU ALIYOR NELER YAPILMALI?
Gönderen: murat - 06 Ocak 2016, 13:26:24
 1.BİNANIN ZEMİNDEN NEM ALMASI
 2.BODRUMA SU GİRİŞİ

1. BİNANIN ZEMİNDEN NEM ALMASI:
* BELİRTİLERİ : en alt katta keskin rutubet kokusu / duvarlarda tabandan öncesinde nem yükselerek oluşturduğu izlerin kurumuş görüntüsü / tabana yakın noktalarda koyu renk ya da sıva dökülmeleri.

 * ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: Binanın bitişik komşu duvara yapışık kısımlarında ise kabaran sıvalar keserle kazınır, onarılır. bitişik duvarın tamamına izogardi kauçuklu siyah renkli kauçuklu filinkot yalıtım malzemesi iki kat sürülür.
                             Duvara rabitz sıva teli gergince tamamına çakılır, üzerine suyuna sika sıvısı karıştırılmış sıva harcı hazırlanarak uygulanır.
      Binanın bitişik olmayan arka bahçe yan bahçe ve ön bahçe kısımlarında da duvara içeriden aynı işlem yapılabildiği gibi alternatif olarak temel tabanına kadar 1m kanallar açılır. kanalların bina dış duvar kısmının tabanında drenaj boruları ve üzerine iri çakıl serilir. duvar kısmına ise rabitz teli çakılır sika lı sıva yapılır. sıva kuruduktan sonra da izogardi kauçuklu filinkot iki kat hiç boşluksuz sürülür. Bunun üzerine de maddi imkan varsa membran ıstılarak yapıştırılır yoksa işlem filinkot hakkıyla kuruyan kat üzerine iki ya da üç kat sürülmesi de hizmet verecektir. tabana döşenen drenaj boruları zemin suyunu emrek kanalizasyona bağlanmalı bina köşelerine boru döndülmeden köşe rögarlarıyla bağlanmalıdır.  ek fotoğraflara bakabil
irsiniz.