Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Beni kimse anlamıyor  (Okunma sayısı 7272 defa)

murat

 • Moderat
 • Tam
 • *****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 163
 • sevgi hoşgörü mutluluk
Beni kimse anlamıyor
« : 06 Kasım 2009, 18:22:03 »

 Seni herkes anlıyor anlamasına da sen diğerlerini sürekli susturup konuşuyorsan onlar ne yapsın. Her zaman kendimizi haklı görmekten yorulmadık mı? Başkalarının sözü daha bitmeden sanki biz doğruların profesörüymüş gibi hemen bilgelik taslamadık mı? Bırakın insanlar konuşsun, biraz da siz dinleyin. O zaman kişilerin sizin için düşündüklerini tam olarak anlama fırsatını bulacak, gardınızı ona göre alabileceksiniz. Sürekli hücum değil biraz savunma savaşta stratejinizi seçmeniz açısından gereklidir. Ne olur dinlemeye başlayın. Artık konuşmayı biraz tatile gönderin. Çünkü insanları konuşurken sıktığınızda zaten söyledikleriniz onun dinlemedikleridir. Sıkmadan sabırlı saygılı dinlemeler.******************
   Umarım bana darılmadınız. Bazen gerçekten de düşünürüz, ben mi yanlış yapıyorum. Bazen de bu sorguladan vazgeçip, çevrenizdeki anlayışı kıt insanlarla da mücadele edersiniz. Sanırım bunun adı kimlik yada kuşak uyumsuzluğudur. Herkes insan ama hepimiz diğerinden farklı. Bu konuda anlatılan iki gözü, iki kulağı olmak demek ortak noktalarda daima uzlaşacağız anlamına gelmediğidir. Sebep nedir? * Yaş farkı. *İnanç yapısı * Kültürel fark Evet en belirgin olan da budur. Sizin baktığınız pencereden herkes bakamaz. Çünkü bilgi birikimleri, alışkanlıklar, değer yargıları farklıdır. Çatışma olacaktır, doğaldır.
 Ne yapmalıyım? Öncelikle doğada bulunan canlıların ne kadar çok çeşidi varsa, aynı türden olanlarında birbirinden farklı olacağı gerçeğini iyice kavramamız gerekir. Baba oğul, yada anne kız, iki sevgili illede her zaman anlaşamayabilir. Ancak karşımızdaki bireyi anlamak en azından ortak paydalarda buluşabilirliği sağlar. Bunun için de gerekli olan iletişimin ne olduğunu öğrenmekle başlar. Sizce de önemliyse yazımın devamındaki iletişim konusunu okuyun, hayır önemsemediyseniz, size bir katkıda bulunmuş olmayacağım.

İ l e t i ş i m
, kişinin kendisiyle ve diğer insanlarla yaptığı ses ,davranış, yüz mimikleri, vücut dili kullanılarak,duygu,bilgi, düşünce kavramlarının gönderilmesi algılanması değerlendirilmesi faaliyetidir. Sizin yada karşınızdakinin yapılan bu alış veriş sonucunda iyi yada kötü anlamda mutlaka bir etkileşim söz konusudur. Biraz daha açarsak farkında olmadan, konuşmadan bile bir sürü iletişim kurduğumuz bir gerçektir. Karşımızdan gelen tanıdığımız kişiye bakarak elimizi sağ elimizi kalbimize koyup başımızı hafifçe eğmek nedir? Selam verilmiş olmaz mı karşımızdaki de aynı biçimde yada seslenerek (**ne haber?**merhaba**selamunaleyküm**günaydın**nasılsın? ) size selam vermez mi?
Bazen de küçük bir tebessüm selam için yeterli olmaz mı?


Selamlaşmak insanın sosyal olmasının bir kanıtı değil mi? Konumuz selamlaşmak değil ancak birisi sizi görmesin diye kaldırım değiştirmeyin. Öğrenci yolda öğretmeniyle göz göze gelmemek için başka yerlere bakması iletişim korkusu olsa gerek.
Beşeri (insani) ilişkiler selamla başlar. Sizi küçültmez yüceltir.
İletişimi anlarsanız insanları da anlayabilir onlara kendinizi anlatabilirsiniz. Ne konuşacağınızı, nerede, ne zaman, ne kadar dinleyeceğinizi, dinleme kurallarını öğrenmeliyiz.


Kimsenin sözünü kesmeyin, cümlesini siz bitirmeyin. Yüzünüz ve vücudunuzun yönü dinlediğiniz kişiye doğru olmalıdır. Kişinin konuşmasına izin verin, bazı kapı aralayıcılar (konuyu destekleyen tekrarlamalar yapın) ör: Çocuk annesine "Anneciğim Ali sokakta topumu patlattı." cümlesinde çocuğun kızgınlığını destekleyen kapı aralayıcı kullanın. ( anne: Belli ki sen Ali’ye çok kızmışsın.) dediğinde çocuk biraz daha öfkesini paylaşır ve rahatlar.

Anne: Ali aslında iyi bir çocuktur, deseydi (kapı aralayıcı) kapanacak ve çocuk anneyle olan öfke paylaşımını kesecekti. Karşımızdaki kişi sevdiği birinden bahsediyor ve sizde onu daha çok konuşturmak istiyorsunuz.( kapı aralayıcı: Sen bu .............'yı  ne çok seviyorsun.) olmalı. Kızgınlık varsa olumsuz aralayıcı, mutluluk varsa olumlu aralayıcı kullanın ve konuşmasına, anlatarak ferahlamasına çalışın.
Dinlediğinizi onaylayan baş sallamak, evet, tabi, sonra ne oldu? Gibi sözcükler sıkça olmadan kullanılır.
Dinlediğiniz kişinin sözüne girdiğiniz anda o nerede kaldığını, neye bağlayacağını unutur. Susun ben bilirim beni dinleyin edasını terkedin. Böylece gerçek konu değil hazırlık konularını dinlemiş olursunuz.
İletişimi nasıl güçlendirebilirim?

   Çevrenizde bu iş için kullanabileceğiniz bir çok materyal var.

İletişim de cep telefonu aracını kullanırken o telefon sizi ele geçirmesine umarım izin vermiyorsunuzdur.  Bilgisayar da sizi ele geçirip suyunuzu çıkarmıyorsa sorun azalıyor. Sorguladınız mı neden diye, bunun adı asosyalleşme yani toplumda yaşayan ama iletişim kuramayan kişilerin kaçışları hayal dünyamızın bizlerden koparılmasına izin vermeyin. Tanımadığınız kişilerle yada yakınlarınızla sohbet etmeye başlayın. " Kendi kendinize ben bu kişiyi nasıl konuşturabilirim , bu kişinin mesleği kasaplıksa mesleğine yönelik kapı aralıyıcılar kullanın yada ilgi duyduğu ve sizin önceden bildiğiniz bir eğilimi var. Örneğin: Ev yemekleri tarifleri olsun. Kapı aralıyıcılar neler olabilir. * Enginar zor bir yemek mi? Nasıl yapılıyordu?  Yemek tarifi kitabı alacağım sence en iyi Oktay Usta mı yoksa senin önereceğin ünlü bir ahçı var mı? Arkadaşlar sonra da bu kişiyle iletişiminizi önceden bu yöntemi uygulamadıysanız, eski diyaloglarınızla karşılaştırın sizce fark olacak mı?
Kitap okumaya başlayın elinize geçen tüm kitap ve gazeteleri okuyun. Okuduktan sonra tanıştığınız insanlarla daha rahat bilgi fıkra güncel olay vb paylaşımını rahatlıkla yaptığınızı göreceksiniz. Kitap okurken canım sıkılıyor. Öyleyse sıkılana kadar oku sonra yine devam et. Birer ikişer sayfa oku bırak,sonraları o seni bırakmayacak alışkanlık yapıcı bir özelliği var okumanın. Hadi deneyin. İlginç konuları kitaptan bulup küçük kağıtlara özet biçiminde yazın aynı kitabın ilgili sayfasının içinde saklayın.
Bir konuyla ilgili hiçbir kaynaktan faydalanmadan birkaç sayfalık metin hazırlayın. Konu ne mi olsun? Ekmek,su, kömür, araba, elbise, aşk, inanç  ...... ne isterseniz. Bakalım kaç sayfa yazabileceksiniz. Sonra da hangi konuysa ansiklopediden bulun bir de onu okuyun aradaki farkı değerlendirin.

 Yazarak anlatmanın sizi ne kadar zorladığına şahit olacaksınız. Ancak yaptığınız her yazılı çalışma kelime haznenizi çoğaltarak anlatımlarda çok faydasını göreceksiniz. Ancak iletişimin zayıfladığı kişilerle karşı karşıyaysanız ona da mektup yazmayı deneyin, postayla değil kendiniz elden teslim edin. Eğer kabul ederse o da size yazmasını rica edin.
Başkalarıyla iletişimin yanında farklı bir tür olan kendimizle iletişim nedir? Biraz açalım. Beynimize duyu organlarıyla algıladığımız dış uyarıcıları (cisim görüntüsü, ses, koku, bir paragraftaki okunanlar vb.) beynimizdeki geçici belleğimize alırız. Sonra eski öğrendiklerimizle karşılaştırırız, ilkokulda öğretmeninizin V harfini yeni dış uyaran okula başlamadan öğrendiğiniz kuş yuvasıyla eşleştirmedik mi , bordo rengini bilmiyorsak buna en yakın renk olan kırmızıdır demedik mi? Eski öğretiler yenileriyle birleşip tanımlar ve ana belleğimize kaydederiz. Peki ya tanımlanamayan bir kelime bir nesne ile karşılaşırsak ne yaparız. Küçük yaşlarda sorun yok baba bu nedir? Dersiniz cevaplandırılır. Büyüdükçe işler değişir o zaman sormak ta ayıp gelir. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demişler. Tanımlanamazsa bu konuyu bilmediğinizi dürüstçe söylemeniz yakın bir zaman da araştırıp öğreneceğinizi söylemeliniz doğru bir davranıştır.
Kayıtlı
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL

Rindâne

 • Y
 • Tam
 • *****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 228
  • Öğretmenler Forumu
Ynt: Beni kimse anlamıyor
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2010, 17:37:48 »

Ben çocukken bir büyüğüm bana şöyle nasihat etmişti; Allah neden insanlara bir tane ağız iki tane kulak vermiştir biliyor musun, bir konuş iki dinle diye.

 Bu nasihat hep benim kulağıma küpe olmuştur. Beni kimse anlamıyor diye soracağımıza, ben kimseyi anlayabiliyor muyum diye sorsak sanırım kendimize iyilik yapmış olacağız.
Kayıtlı
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

murat

 • Moderat
 • Tam
 • *****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 163
 • sevgi hoşgörü mutluluk
Ynt: Beni kimse anlamıyor
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2010, 19:23:36 »

  bu sözü tuttum. rindane kitabıma ilave edeceğim. iki kulak bir ağız ne kadar özünden anlatmış büyükler.
Kayıtlı
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL