Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: mutsuz olmak için 21 tavsiye  (Okunma sayısı 5017 defa)

murat

  • Moderat
  • Tam
  • *****
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 163
  • sevgi hoşgörü mutluluk
mutsuz olmak için 21 tavsiye
« : 03 Aralık 2009, 19:07:41 »

Mutluluk :  Sevmek ,sevilmek,gülümseyebilmek,kimi zaman kendi kendine şarkılar mırıldanmak. Tüm bunları kim istemez ki.İçinizde hayır ben somurtmak istiyorum,bana keyif veriyor diye söyleyeniniz herhalde yoktur.Çünkü acı olan zaten vardır, ama biz tatlı olan her şeyi pek kolay bulamayız.Öyleyse bu güzel duygudan başlangıç yapmamızın da önemli bir nedeni var.Tüm olumlu yaşayışların başarıya dönüşebilmesinin ilk kuralı mutluktur. Bu kadar kolay mı mutlu olabilmek.Tabi ki değil.Ne yaparsam yada ne yapmazsam mutlu olabilirimi önce bir masaya yatıralım.

Mutsuz olabilmek için farkında olmadan pek çok emek harcarız.Öyle mutsuzluk kolay edinilecek bir duygu değildir.Emek harcarız ama farkında olmadan yaparız.Şimdi mutsuz olabilmek için neler yaptığımıza bir bakalım.

 Mutsuzluk için bazı tavsiyeler:
1.   sabah uyandığımızda ailemize günaydın dememek.Suratımızı asabildiğimiz kadar asmak.
2.   anne ve babalarımıza onların yaptıkları bazı işlerde yardım etmemek.Hatta sizlerden yardım istediklerinde de özellikle yapmamak.
3.   sokakta yada ulaşım aracında gitmek istediğimiz yere ulaşmak isteyen bir et kütlesi gibi davranmak.Kimsenin suratına bakmadan.Kimseyle ilgilenmeden, ağaçların rengine,çiçeklerin güzelliğini ıskalayarak, yağmurun olağanüstü bir tabi olaymış gibi değil sadece sizi ıslatan bir durum olduğunu düşünerek. İşte öylesine , işte o kadar dümdüz ve basitmişçesine. öylece sadece araçta yada yolda  giden canlı bir varlık gibi davranmak.
4.   okul yada iş arkadaşlarımıza yanımızda değillermiş gibi davranmak. Bir çoğunun size zarar verecek bireyler olacağını kabullenmiş olmak. Ya da mecburen aynı ortamı paylaşmak zorunda olduğunuz ön yargısıyla davranmak.
5.   Küçük çocukların ağlama sesinden nefret etmek. Çünkü şahıs bebekken hiç ağlamamış mıdır? Hiç kendi bebekliğinde sabahlara kadar ağladığını hatırlayan var mıdır?
6.   Yolda giden aracın şoförüne öfkelenmek.Sanki kendisi benzer bir hatayı yanlışla yapmamış mıdır?
7.   kendinden yardım isteyen birisine bahaneler uydurmak. Sonrasında da çevresindekilere nasıl da akıllı davrandığını ballandırarak anlatmak.
8.   kendini her konuda çok mükemmel olduğunu zannederek. Yeniliklere, başkalarının fikirlerine önem vermemek.
9.   sürekli bir noktaya bakarak dalıp gitmek, içinde bulunduğu ortamı unutmak. Zevk almadan,çevresindekilerin farkına varmadan kalabalıkta kendini yalnız bırakmak.
10.   sürekli başkalarının davranışlarını izlerken sizin doğrularınıza uymak zorunda olduğu hissine kapılmak.
11.   küçük meseleleri aklında sürekli tutarak,sorunu olduğundan daha fazlaymış gibi düşünmek.
12.   Çevrenizde yapılan yanlış insan davranışlarına çözüm bulucunun kendisi olduğunu düşünmek.Bunu bir görevmiş hissine kendini kaptırmak.
13.   ailemizin sadece ihtiyaçlarımızı karşılamak zorunluluğu olan kişiler olduğu yanılgısına kapılmak.
14.   kıyafetlerimizin bakımsız,kişisel temizlik bakımlarımızın yetersiz olması.
15.   eşyalarımızı sürekli aynı yere koyarak rahatça bulmak yerine, sağa sola dağıtıp.Hem kendi çevremizin estetiğini bozmak,hem de acilen ihtiyaç duyduğumuzda uzun bir süre aramak belki de karışıklığın içinde bulamamak.
16.   sabah bakkala günaydın, bu gün nasılsınız bile demeden sadece almak istediğimizi alıp parayı vermek.
17.   akşam evde kendimizi aileden biri değilmişçesine ayrı bir odaya atmak.Aile fertleriyle çok az konuşmak.
18.   günlük yapmak zorunda olduğumuz işleri yarına yada  bir saat sonraya ertelemek.
19.   yakın arkadaşlarımızı uzunca bir süre aramamak. Tanıdıklarımızın bir ihtiyacı olup olmadığını sormamak.
20.   yakın çevresindekilere küçük şakalar yada onları övücü minik sözel yada jestler yapmamak.
21.   sözlerinizi tutmamanız,yalan söylemeniz.Zaman programı yapmadan bir gün yada bir saat sonrasını düşünmeden yaşamanız.
başkasının sözü bitmeden , karşımızdakine kendi fikirlerimizi kabul ettirmek istermişçesine anlayışsız biçimde iletişim kuramamamız.
Kısacası bunlardan o kadar çok var ki. Siz de bu sayılanlara kim bilir kaç tane daha eklersiniz.İşte biz mutsuzluğumuz için yapmamamız gereken o kadar şeyi yapıyoruz ki saymakla bitmez. Sonuçta bu moral bozucular birikip bizi depresyona sokuyor.Ardından da başarısızlık bizim başarabildiğimiz tek kazanç olarak ağır faturalarla karşımıza çıkıyor.
Mutsuzluk dikkat dağınıklığı, motivasyon( adapte olamama ,heyecan duyamama, hazır olamama) eksikliği , önyargıların çoğalması,istediğimiz hiçbir şeyi elde edememe, tüm olumsuzlukların anahtarıdır.

Sizlere mutluğun anahtarlarını yazmaya gerek kalmadı,çünkü yukarıdakilerin tam tersini yaptığınızda zaten mutlu olacaksınız. İsterseniz yukarıdakileri şimdi de kendinize göre ters çevirerek okuyun.Her madde de olaylar ve ilgili  kişilerle canlandırmaya çalışın
Kayıtlı
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL