Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Html <p> </p> (paragraf) etiketi kullanımı  (Okunma sayısı 19681 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Html <p> </p> (paragraf) etiketi kullanımı
« : 06 Aralık 2009, 20:56:32 »

Html kullanımında <p>.....</p> etiketinin yeni bir paragraf açmak için kullanıldığını yazmıştık. Daha önce yazdığımız kodları tekrar yazalım;

<html>

<head>
<title>Bu benim ilk web sayfam</title>
<meta name="description" content="Bu bölüm sayfanız ile ilgili açıklayıcı bir cümlenin yer aldığı bölüm" />
<link rel="stylesheet" href="bukalemun.css" type="text/css">
</head>

<body>
<p>Html öğrenmeye başladım, sonunda ben de bir web sayfası yapmayı öğreneceğim, belki önceleri basit sayfalar yapacağım ama dersler ilerledikçe çok daha zor ama çok daha güzel sayfalar yapabileceğim.</p>
</body>

</html>

İçeriğimizi <body> </body> etiketleri arasında kalan <p> </p> etiketleri arasına yazıyorduk. Ancak şimdilik <p> <p> etiketine hiç bir özellik vermedik, dolayısıyla yazılarımız siyah ve 12 punto olarak çıktı. Şimdi yazılarımızı biraz şekillendirelim, peki nasıl şekillendireceğiz? Tabii ki CSS ile. bukalemn.css dosyamızı açalım ve

p: { font-size: 14px; color: #ff6666; font-weight: bold; }

kodlarını yazdık. Şimdi bu yazdıklarımızın ne anlama geldiğini yazalım; <p> </p> etiketi içindeki yazılarımızın bazı özelliklerini belirttik ve bu özelliklere bazı değerler atadık, font-size, yazının büyüklük özelliği ve biz buna 14px değer atadık, color (renk) özelliğine #ff6666 (kırmızı) renk atadık ve yazılarımızın kalın olması için bold değerini verdik. Peki diyelim ki bir başka paragrafta kırmızı değil de mavi renk kullanmak istedik, yani aynı sayfa içinde hem kırmızı hem mavi yazı kullanmak istedik. O zaman yine css dosyamızı açıyoruz ve aşağıdaki kodu ekliyoruz;
p.mavi: { font-size: 10px; color: #3333cc; font-weight: normal; }

şimdi mavi adını verdiğimiz bir başka p (paragraf) tanımladık css dosyamızda, renk olarak mavi #3333cc boyut olarak 10px ve yazıyı kalın değil normal yazmasını söyledik. Html kodlarını yazarken de

<p>Bu kırmızı renkli bir paragraftır.</p>

<p class="mavi">Bu da bir başka paragraftır ama bu paragrafın renkleri mavi olarak görünecektir.</p>

şeklinde yazacağız, dikkat ettiyseniz ikinci paragrafa bir sınıf atadık ve kodları <p class="mavi"> haline getirdik

Aynı paragraf içinde bir alt satıra geçmek istersek <br /> etiketini kullanmalıyız, örnek;

<p>Bu bir paragraf<br />bu da aynı paragraf içinde bir alt satır</p>

Html kod yapısı içinde paragraf oluşturmak konusunda sorularınız varsa konu altında sorabilirsiniz.

Html ve Css kullanarak sayfaya resim ekleme
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

murat

• Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • sevgi hoşgörü mutluluk
Ynt: Html <p> </p> (paragraf) etiketi kullanımı
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2009, 21:58:47 »

sevgili rindane,

bizim forum sitemizin daha ulaşılabilir olması için yardım edermisiniz. ne yapmak gerekiyor. pphp olması etkiler mi?
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2009, 22:08:46 »

Ulaşılabilir olmaktan kasıt daha çok ziyaretçi çekmek ise, bu konuda yapabileceklerinizin kodlama bilmekle bir ilgisi yok. Zaten forumunuz ücretsiz hizmet veren bir siteden alındığı için kodlara müdahale etme şansınız yok.

Site yapmaya ilk merak sardığımda ben de ücretsiz hizmet veren (sitemynet, geocities vs gibi) siteler üzerinde kurmuştum sitelerimi ama sonradan çok pişman oldum, zira bu tür hizmeti veren siteler bir gün "artık bu tür bir hizmet vermeyeceğiz" diyebiliyorlar ve o zamana kadar harcadığınız emekler yok olup gidiyor.

Sitenizi güncel ve temiz! tutun, eğer insanlar sitenizde yararlı konular bulabilirlerse zaten kendiliklerinden geleceklerdir. Siteye bol ziyaretçi çekmenin bazı hileleri de var ama asla bu tür yollara başvurmayın. Doğal olan her zaman iyidir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

murat

• Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • sevgi hoşgörü mutluluk
« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2009, 22:15:27 »

Teşekkür ederim. Ben de ücretsiz site olduğu için çekiniyorum. Çok emek verdim. Korkunun ecele faydası yok sanırım. Doğal biçimde büyümesi sözünüz mantıklı geldi,herkesin dalıp çıkması da risk taşır belkide. selamlar sevgiler.
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2009, 22:27:15 »

Eğer web sitesi / siteleri yapmaya devam edecekseniz html ve css öğrenmeye bakın.
HTML Dersleri - Giriş sayfasından itibaren incelerseniz size çok faydası dokunabilir, elimden geldiğince basit bir şekilde anlatmaya çalışıyorum. Mümkün olduğunca sık güncelleyeceğim. Konuya hakim olunca tüm tasarımını kendinizin yaptığı bir web siteniz olabilir.
Mustafa Kemal ATATÜRK