Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Zaman yönetimi **zaman sizi mi yönetiyor? Çok ayıp ama.  (Okunma sayısı 3894 defa)

murat

  • Moderat
  • Tam
  • *****
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 163
  • sevgi hoşgörü mutluluk

Ders6 Zaman nasıl yönetilir?

Zaman insanoğlunun sahip olduğu hızla kaybettiği en önemli değerdir. Satılmayan hiç bedelin karşılık gelmediği,kimsenin kimseye vermeyeceği tek olgu zamandır, size sorsalar ömründen bir günü kime verirsin? Ne oldu çok düşündünüz.. En yakın arkadaşınıza borç verdiniz mi ? diye sorsam herkesin evet dediğini duyuyorum,nedeni kaybedilen para kazanılarak geri gelir ama zamanımız öyle değildir. Kimse vermez ömründen bir günü yada bir saati unutmayalım.
Kelebekler kozasından çıktıklarında 24 saat yaşıyorlar.yumurtluyor ve ölüyorlar.Tüm yaşamlarını bir güne sığdırmak bir canlı için nasıl bir duygu bilinmez.biz insanlar ortalama 70 yıl yaşadığımızı kabul etsek kaç kelebeğin ömrü sığardı bizim ömrümüze.

Akıllı kişi boşa geçen zamanı için kaygılanır ,aptallar ise zamanını nasıl harcayacağını düşünerek kaygılanırlar.

Kendimizi gözleyelim günlerden Pazar günü öğle saatine kadar uyuduk.Gitti yarım gün sokağa çıktık.Sorduk kendimize nereye gitsem. Hatta bazen karar değiştirip.Bir pastane yada kahvehaneye çevrenizde belki de tanımadığınız kişiler oturup kendi aralarında sohbet ediyorlar. Gereksiz konuşmalar sizi sıktı. Çevrenizde anlamsız bakışlı insanlardan (anksiyete tipler : ruh hastalığı başlangıcı) sıkıldınız.Ortamdan ayrıldınız eve mi gitsem başka bir yere mi derken akşam oldu.
Ör. Bulmaca çözmeye başladınız.önceleri bir kelime sözlük kullan,sonra biraz daha arttırdınız,bulmacanın tamamına yakını çözmeye başladın.görev bitmedi şimdi zaman tut her seferinde bir önceki seni yine sen yen.
Benzer çalışmaları matematik testi,Türkçe testi çözerken yada okuma hızını ölçmede uygulayın.

Deney: Kavanoz deneyi.
Sizinle bir deney yapacağız araç gereçler iki avuç kum iki avuç nohut iriliğinde taş,iki avuç ceviz büyüklüğünde taş iki litrelik cam kavanoz yarım litre su .
Boş kavanoza önce iri taşları doldurun.Kavanoz ağzına kadar doldu gibi görünüyor iri taşla.devam edin nohut iriliğindeki taşlardan koyun bir miktar da onlar kavanoza doldu.daha yer var kumdan koyun aldığı kadar onu da aldı.Kavanozda hala yer var mı hayır silme doldu sanki sürahiyle suyu da almaya başladı.
Deneyde işlem sırasını tersine çevirip sadece kum koysaydık diğer iri orta irilikteki taşlar girer miydi?Cevap hayır, öyleyse sonuç çıkaralım bu deneyden.
İri taşlar asli yapılması zorunlu olan işlerimiz için ayırmamız gereken zaman parçasını temsil ediyor. Nedir bunlar.baba için iş zamanı, anne için iş yada yemek hazırlama ütü evinin temizlik tertibi,çocuk için okula dershaneye ayırdığı zaman parçalarıdır.
Orta büyüklükteki taşlar baba için evine ihtiyaçları pazardan çarşıdan almak evinin tamir onarımlarını yapmak,anne için çiçekleri sulamak, yazlık kışlık giysileri ayrı yerlere koymak,camları silmek,çocuk için okulda günlük işlediği dersler tekrarlamak,kitap okumak,ödevlerini yapmak.
Kum :Baba için bahçede çiçek bakımı,anne için sökükleri tamir etmek,çocuk için son sınıf değilse bile sbs öss kps soruları çözmek
Su: baba için komşuların hal hatırını sormak,anne için kadın günü için kek yapmak,çocuk için müzik,spor,bilgisayar oyunları oynamak.
Sevgili gençler zaman yönetimini siz yapmalısınız, düşünseniz ya zaman sıralamasını anneniz karıştırdı diyelim. Şöyle oldu kek günü zaman yönetimiz de en sondaydı anneniz onu sıralamada başa aldı.neler olur tahmin edelim.eve geldiniz akşam yemeği yapılmamış çünkü misafir akşama kadar oturup kek yemişler sohbet etmişler. İşte anneniz kavanoza ilk önce kumu doldurdu ve diğerleri kavanoza girmedi.önemli işler zaman kalmamış oldu.
Tersine zaman sıralamanızı sizin yapmanızı istiyorum şimdi not defterlerinize de yazın. Gençler zaman yönetiminde ne kadar değerli olduğunu anlamak ayrıca sabah zihnimizin ve bedenimizin en alıcı pozisyonda olduğunu keşfetmemiz için sabahları bir hafta boyunca kesintisiz 05:00 de kalkıp ders çalışma faaliyeti veya istediğiniz bir kitabı okuyunuz.
Normal çalışma saatlerinizden çok daha üst seviyede akılda kalıcı bilgilerin olduğunu kavrayacaksınız.bu faaliyetin çıkış noktası nedir; sabah uykumuzun en tatlı anını bu faaliyet için harcadığınızda eğer tatlı uykunuzun size kalmasını istiyorsanız.yaşam biçiminize sabitlemek istediğimiz iki saati okuldan geldikten sonra ayırsaydınız sabah erken kalkmaktan kurtulacaksınız.bu arada sabah kalmak size bir ceza değil gerçekten de anlamanın en faydalı saatleri olduğu içindir. Davranış değişikliği olarak sizde alışkanlık yaparsa bırakın öyle kalsın faydası vardır,iyidir,yolunuz açık olsun.
Kayıtlı
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL