Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: üşenme/erteleme/vazgeçme  (Okunma sayısı 5133 defa)

murat

  • Moderat
  • Tam
  • *****
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 163
  • sevgi hoşgörü mutluluk
üşenme/erteleme/vazgeçme
« : 07 Aralık 2009, 21:13:29 »

Ders 4 Üşenme,erteleme, vazgeçme : ÜEV

Atalet ( doğadaki cisimlerin mevcut fiziksel konumunu değiştirmeme davranışı) Otobüste giderken bir anda frene basıldığında istemsiz bir şekilde öne doğru irkilirsiniz.Çünkü o an sizin otobüsünüz 120 km sürat yapıyordu dolayısıyla sizde o sürate sahiptiniz ve fiziksel olarak durmama eğilimi gösteren vücudunuz 120 km süratle hareketine devam etmek istiyordu. Önceki konumda kalma arzusu ve direnme davranışı.


Yada ağır bir cismi kaldırmak istediğinizde o da size yerçekimi ivmesi kadar direnecektir.

Canlı ve cansız varlıklar fiziksel olarak hareket değişikliklerine tepki verirler. Ruhsal olarak da aynısı olur. Sofra kuruldu ekmek mutfakta unutulmuş. Kim getirecek herkes birbirine bakar. Kısacası oturduğu yerden kalkmak istemez. Konumunu muhafaza etmeye devam eder. Ders çalışılacak ama o an bilgisayardaki oyunun en heyecanlı yerindesiniz canınız ders çalışmak istemez.Kısacası kolay olanı terk etmek istemeyiz zor olanı yapmaya ya üşeniriz ya erteleriz,ya vazgeçeriz.

Ders 4 üşenme,erteleme, vazgeçme nasıl uygulanır?
Çok kolay ama çok da zor. Sorumluluğumuzda olan, yapılması gereken her türlü etkinliği aklımıza geldiği an zaman programımıza engel olmayacaksa , bir saat bir gün bir hafta sonraya ertelemeyin. Bu sözü benzer olay aklınıza geldikçe sıklıkla içinizden tekrarlayın. Hem de üç kez arka arkaya. Hatta dostlarınızın yanında sesli bile ifade edebilirsiniz.

Ders 4 üşenme,erteleme, vazgeçme örnek uygulamalar:
Babanız su istedi evde sizden başka kardeşleriniz yada anneniz var. Ancak o ailenin bir ferdi de sizsiniz, dolayısıyla sizinde sorumluluğunuzdur. Hemen kalk, suyu doldur, babana ver.
Aklına haftaya yapılacak matematik sınavının konularından biri takıldı. Neydi o formül ,hemen kalk televizyonu kapa 10 dk formülü öğren görevi tamamla. Bütün bunları yaparken üşenme,erteleme, vazgeçme diye üç kez tekrarla. Otobüsün hareket saatine 15 dk var. 5 dk daha geçsin öyle kalkarım yok. Hemen harekete geç otobüsü kaçırma.kalem ucu bitmiş kırtasiye iki, sokak arkada aklına geldi hemen kalk ucu al gel. Aklına geleni o an sonuçlandırmaya çalış.

Ders4 üşenme,erteleme, vazgeçme uygulama zorlukları:
Sevdiğiniz koltukta uzanırken bu yeni ders sürekli rahatsız edecek , eskisi gibi rahat olmayacaksınız.
Sıkça tekrarladığınız üşenme,erteleme, vazgeçme sözleri çevrenizde kısa bir süre alaysı bakışları çekecektir. Sonraları kendileri de yapmaya başlayacaklar.

Ders4 üşenme,erteleme, vazgeçme kazanımlarımız neler olacak:
Sorumluklarımızı zamanında hatta daha önceden tamamladığımız için başarımız artacak.
Çevremizde çalışkan, azimli, güvenilir olduğumuzu tescil edeceğiz.
Ertelenen ve biriken işler olmadığı için iş yığılımının verdiği ruhsal gerginlik sona erecek.
Yeni projelerinizi düşünmek için zihniniz açılacak.
Hobilerinizle ne zaman ve hangi süreyle zaman ayırmanız gerektiği konusunda planlama yapabileceksiniz.
Yaptığınız en zor işi bile kişisel gelişim savaşımızın bir parçası olduğunu ve her yapılan davranışı kendi mutluluğunuz için yaptığınız bilinci uyanacak. Artık zor gelen her ne varsa kolay olduğunu fark edeceksiniz.
 
Kayıtlı
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL