Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Goteborg İsveç  (Okunma sayısı 7795 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Goteborg İsveç
« : 22 Aralık 2009, 14:17:03 »

Bir iş için dört günlüğüne İsveç'in Goteborg şehrine gittim. Herşeyden önce söylemem gerekir ki (belki de beni en çok etkileyen unsur olduğu için) inanılmaz bir soğuk hava vardı. Gerçi orada yaşayanlar bu soğuk havanın normal olmadığını, Aralık ayında normal hava sıcaklığının 0 (sıfır) derece civarında olduğunu söylediler  (demek ki bize soğuk hava piyangosu vurdu:).

Bir çok Avrupa ülkesine gittim ve genel olarak edindiğim izlenim Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlarda Aile Kavramı olmadığı idi. İnsanlar genellikle yalnızdı, bizdeki gibi çoluk çocuk dolaşan insanlar görmek zordu (Yunanistan hariç tabii ki, Yunanlılar da aynı bizim gibi, kendimi en rahat hissettiğim ülke Yunanistan oldu), hatta bu konu ile konuştuğum insanlar Kuzey Avrupa ülkelerinde bu durumun daha da belirgin olduğunu söylemişlerdi ama ben İsveç'e gidince bu durumun geçerli olmadığını gördüm. İnsanlar çoluk çocuk geziyorlar. Bizim gibi sıcakkanlı insanlar.

Yukarıda da yazdığım gibi hava çok soğuk olduğu için çok fazla dolaşamadık ama Doğa Tarihi Müzesine gittik, Goteborg şehrinin çok ünlü olduğunu bildiğim Botanik bahçesine gitmek istedik fakat mevsim kış olduğundan dolayı botanik bahçesinde görülebilecek pek bir şey yoktu. Bir de çok gitmek istediğim Dünya Kültürleri Müzesi vardı fakat zaman kısıtlılığından dolayı bu müzeye gidemedik. Ve Avrupa'nın en ünlü lunaparkının Goteborg'da olduğunu öğrendim. Gerçi lunaparkın içine girmedim ama lunaparkın tam karşısındaki oldukça yüksek bir otelin en üst katındaki bara gidip yukarıdan bakma fırsatı buldum. Noel de yaklaştığı için lunaparkı bir ışıklandırmışlar ki sormayın. Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi İsveç'te de Noel zamanı her yer hareketleniyor, herkes alışveriş yapıyor (hem de çılgınlar gibi), her yer ışıklandırılıyor. Sonuç olarak çok güzel bir ülke İsveç, eğer o taraflara gitme imkanı bulabilirseniz mutlaka görün derim.
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

murat

• Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • sevgi hoşgörü mutluluk
Ynt: Goteborg İsveç
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2009, 21:38:55 »

Ne güzel bir duygu. Başka ülkelere gidebilmek, farklı pencerelerden, farkları algılayabilmek. Ben de isterdim. Belki sonraki bir zaman da belki de hiç. Ancak bulunduğunuz şehirden başka bir şehire gittiğinizde bile kendi yaşam biçiminizi, mutluluk, sevgi, hayata bakış farklılıkları ve daha bir çok farklar beni hep cezbetmiştir. Rindane hocam bu konuda şanslı.
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2010, 17:47:45 »

Uzaktan davulun sesi hoş gelir derler. Evet, tabii ki yabancı ülkelere gitmek, başka kültürleri de görmek güzel amaaaaa.... İşte işin bir de ama bölümü var. Gittiğiniz yabancı ülkelerde pek çok sorunla karşılaşabiliyorsunuz. En önemli sorun yiyecek sorunu. Alışık olmadığınız yiyecekleri yemek zorundasınız. Ayrıca tuvaletlerinde su yok. Yani  tuvalete gittiğinizde mıçınızı temizlemek için su bulamazsınız. Ne kadar rahatsız edici bir duygu olduğunu yaşamadan anlayamazsınız. Goteborg'da da aynı sorunu yaşadım. Ama İsveç halkını sevdim.
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

murat

• Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • sevgi hoşgörü mutluluk
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2010, 21:16:04 »

Yok artık su mu yok? Hem de tuvalette!
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL