Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Binalardaki tüm sorunlarınız için bize danışın  (Okunma sayısı 4534 defa)

murat

• Moderat
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • sevgi hoşgörü mutluluk
Binalardaki tüm sorunlarınız için bize danışın
« : 29 Aralık 2009, 21:32:20 »

Bu başlığı açmamın nedeni ev alırken, binanızdaki imalattan kaynaklanan sorunlarla ilgili dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Su ve ses yalıtım, temel, duvar, fayans, çatı, rutubet, kısacası temelden çatıya her aklınıza gelen yada yaşadığınız her türlü bu konudaki sorunlarınızı bekliyorum.https://twitter.com/muraturkom
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Ynt: Binalardaki tüm sorunlarınız için bize danışın
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2009, 17:39:45 »

İlk soruyu ben sorayım. Malum ülkemiz depremlerin çokça can yaktığı bir ülke. Ev alırken ya da kiralarken depreme dayanıklılık konusunda nasıl emin olabiliriz. Bunun bir yöntemi var mıdır?
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

murat

• Moderat
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • sevgi hoşgörü mutluluk
Ynt: Binalardaki tüm sorunlarınız için bize danışın
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2009, 20:37:43 »

Elbette deprem riskli binalarda bazı izler bırakır. Binanın sağlam olup olmadığı bazı testler yapılarak bilimsel olarak anlaşılabilir. Ancak bu testleri yapmadan önce bazı ipuçları mutlaka vardır.

Zayıf ( riskli) binanın bazı ipuçları:
1* Zemin katla 1.kat arasında kapalı çıkma dediğimiz oda büyümelerinde (konsol çıkmalar) 120cm. fazla olması hatta bazı binalarda bu çıkmaların uç kısımlarında demir profille dışarıdan takviye edilmesi.

2* Dış cephede pencere alt köşelerinden pencereden dışa doğru 45 derecelik açıyla oluşan ince yada kalın çatlak çizgileri. Yada tamir izleri.

3* Çatıdan inen yağmur iniş borularının kanalizasyona değil bahçeye verilmesi.

4*Balkonlarda uç kısıma doğru belirgin eğilme deformasyonları.

5* Betonun tamirat yada delik açma sırasında çok kolay kırılıp ufalanması.

6* Bina duvarlarının ytog vb. hafif malzemeyle değil blok tuğlayla örülmesi.

7* Bodrumda sürekli aşırı rutubet yada su toplanması.

8* Dış cephenin uzun zamandır sıvanmamış ve betonarme içindeki demirlerin çıplak gözle paslanmış biçimde görülebilmesi.

9* Banyo ve tuvaletlerden sürekli sızıntılar olmasına rağmen uzun zamandır müdahale edilmemesi.

10* Pencerenin üstünden üç karış yukarıda yatay düz çizgilerin dış cepheden görülmesi.

11* Binanın dış cephe boyasının uzun yıllar ihmal edilerek sıvanın yer yer dökülmesi.

12* Bodrum yada zemin katta özellikle dükkan olanlarda kolon dediğimiz direklerin bazılarının kesilerek iptal edilmesi.

13* Bodrum katta sıva yapılmadıysa daha belirgin gözlenebilecek kolon( direkleri) 25/50 ebadında yada daha küçük olması.

14* Ev tercihlerinde 17 ağustos depreminden sonra yapılan binalar emniyet katsayısı daha farklı hesaplandığı için daha çok demir ve daha kaliteli betonla imal edilmiştir.  Tüm bu olasılıklar yada bazılarının bulunması durumunda bir inş. mühendisi yada inş. teknik öğretmeninden yardım alalirsiniz. Binanızdan emin olmak istiyorsanız test çekiçi uygulaması/ karot testleri yaptırmanız mümkün yapı denetim firmaları bu konuda gerekli donanıma sahiptirler.
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL