Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Tuvalet, banyo, teras, balkon su kaçakları izolasyonu  (Okunma sayısı 25330 defa)

murat

  • Moderat
  • Tam
  • *****
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 163
  • sevgi hoşgörü mutluluk

  Bu tür kaçaklar kendisini mekanın dış duvarlarında dalgalar şeklinde nemlenme ile belli eder. Tuvalet ve banyonun terasın alt katındaki komşunun tavanında damlama yada nemlenme olarak görülür. Suyun akışı zaman zaman değil sürekli ise büyük bir ihtimalle temiz veya pis su kaçağıdır. Boru üzerinde delik paslanma yıpranma su kaçakları da olabilir. Örneğin şahıs eski mutfağını değiştirdikten sonra nemlenme rutubet şikayeti varsa, eskimiş paslı borularda darbeden dolayı yani kaçaklar başlamış olabilir.Kulağınızı çeşmeye dayayıp temiz su kaçağı zayıf ihtimal duyulabilir ya da bütün çeşmeler kapalıyken aşağıda su saatinin küçük pervanesi yavaşça dönüyorsa temiz su kaçağıdır. böyle bir durumda çeşmenin arkasında yumuşak metalden 1-3 cm ek uzatma çatlağı varsa kolay alyanla sökülür ama değilse üzgünüm iş tesisat yenilenmek zorundadır.  ayrıca pis su kaçağıda olabilir o zaman şüphe küvet ya da duş teknesi altında tromblen değişimi gerekli olabilir.

Ancak bizim çözümünü önereceğimiz arıza genellikle fayans ve yerdeki seramiklerin aralarındaki beyaz çizgilerin( derz) dolgu maddesi olan fuganın yıpranıp suyu aşağıya kaçırmasıdır. Küvet ve duş teknesi kenarlarından oluşabilecek kaçaklar.

Çözüm önerisi: işlem basamakları:
1* Yer yada duvardaki fayans araları çivi tornavida vb.sivri uçlu bir aletle temizlenir.
sipiral taşı ile temizlenebilirse daha iyi olur.
2* Derz araları kazındıktan sonra süpürülür. Yağlı yüzeyler sıcak su ve deterjanla temizlenir.

3* Fuga (toz halinde) yoğurt kıvamına gelecek şekilde suyla akıcı kıvama getirilir.

4* Plastik yüzeyli perdah malası ile yüzeye komple sürülür.

5* Çek çek ile fayasların yüzeyi temizlenerek, fuganın boşluklara dolması sağlanır.

6* Nemli süngerle iklim sıcaklığına göre 30dk. yada 45 dk. sonra silinerek fayans yüzeylerindeki fuga kalıntıları temizlenir.

7*Bir gün sonra da su yalıtım malzemesi küçük ( kestirme) 3 no fırça ile polisan polizolan 1lt. ambalajlı wc banyoya yeterlidir. 2 lt suyla inceltilir, şeffaftır bu nedenle fayans rengine zarar vermez. Derz aralarına sürülür. Uygulama terasta ise teras seramiklerinin derz araları ve yüzeylerine de mutlaka iki kat aksi istikametlerde sürürlür.http://polisan.com.tr/tr/Urunler/Detay/160/natura-polizolan
Kayıtlı
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL