Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Engelli sorunları nelerdir?  (Okunma sayısı 17395 defa)

Rindâne

 • Y
 • Tam
 • *****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 228
  • Öğretmenler Forumu
Engelli sorunları nelerdir?
« : 05 Mart 2010, 14:28:19 »

 Bu sayfada da engelli sorunları nelerdir ve bu sorunların aşılabilmesi için neler yapılması gerekir gibi sorulara cevap arayalım derim. Belki yüreklerinin kulakları sağır olmayan birileri okur da dünyayı daha engelsiz bir hâle getirebilme yönünde bizim de bir katkımız olur.
Kayıtlı
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

ASMİN

 • Yeni
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 11
Ynt: Engelli sorunları nelerdir?
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2010, 14:46:53 »

Merhaba Rindane,
bu konuya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
uygun olur mu bilmem ama bir iki öneride bulunmak isterim en azından forum yapısı içersinde...

bir forum başlığı oluşturmalısınız
mesala başlık ismi ENGELLİLER

sonra alt başlıklar oluşturmalısınız

mesela
görme engelliler zihinsel engelliler v.s


eğer bu şekilde yapılır ve sorun çözüm yolları kendi grupları içinde değerlendirilse ulaşmak isteyen kesime daha hızlı ve daha kolay bir yöntem olur diye düşünüyorum..elbette burası bir engelli sitesi degil çok geniş bir alan veremessiniz fakat bir başlık altında toplanırsa  konuya ulaşım açısından modlar açısından da rahatlık olur diye düşünüyorum.

iyi çalışmalar
Kayıtlı
ilim ilim bilmektir.
ilim kendin bilmektir.
sen kendini bilmezsen
ya nice okumaktır.

ASMİN

 • Yeni
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 11
Ynt: Engelli sorunları nelerdir?
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2010, 15:00:27 »

Körlere DavranışBir görme özürlüye yardımcı olmak istiyorsanız aşağıda ki bilgileri edinmeli ve bunlar doğrultusunda hareket etmelisiniz.

* Yürürken siz onun değil, o sizin kolunuza girmelidir.

* Kaldırım kenarı veya merdiveni anlaması için yarım adım gerinizden gelmelidir.

* Merdiven inerken eğer varsa tırabzandan yararlanmak isteyebilir. (Kaldırım iniş ve çıkışlarında sürekli sözlü uyarılara gerek yoktur. O sizi yarım adım geriden izlediği için biraz yavaşlamanız yeterlidir.)

* Ona ismiyle hitap ediniz; aksi halde kiminle konuştuğunuzu anlamayabilir.

* Konuşurken görmek veya kör gibi kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin ve yanından ayrılacağınızda sözlü olarak bildirin.

* Eğer size yol veya yön sorarsa, sözcüklerle kesin ve anlaşılır biçimde izah edin. El ile işaret etmenin veya göze hitaben yönlendirmelerde bulunmanın yararı yoktur.

* Görme özürlü birini uzaktan bağırarak yönlendirmeniz hem rahatsız edici hem de tehlikeli olabilir. Olanağınız varsa yardım etmek için yanına gidin.

* Duraklarda hangi otobüsün geldiğini öğrenmek isteyip istemediğini sorabilirsiniz. Sizin otobüsünüz daha önce geldiyse ayrılacağınızı mutlaka belirtin.

* Kapıları yarı açıöm bırakmayın; onunla daha önce bulunmadığı bir odaya girerseniz onu odanın ortasında yalnız bırakmayın, bir sandalye veya koltuğa kadar götürün.

* Yemekte et varsa kesmek için yardım isteyip istemediğini sorun; yemeklerin yerlerini ayrıntılı olarak tarif edin.

* Yatılı olarak evinize geldiğinde ona tuvaletin, gardırobun, pencerenin, prizin, elektrik düğmelerinin, yerlerini gösterin. Ayrıca ışıkların açık olup olmadığını bilmek isteyebilir.

* Eğer arzu ederseniz sizinle körlüğü hakkında konuşabilir ama bu eski bir hikayedir. Oysa sizin olduğu gibi bir görmeyenin de ilgilendiği birçok konu vardır.

Görme Özürlü Kimdir?

* Görme özürlü kişi, himayeye muhtaç, acınacak ve çaresiz bir insan değildir.

* Diğer insanlardan farklı, olağanüstü yetenekleri olan, başkalarının duyamadığı sesleri duyan mucizevi bir yaratık da değildir.

* Diğer insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz özelliklerin hepsi onda da mevcuttur. (Görme özürlüler arasında da başarılı-başarısız olanlar, bencil veya toplum çıkarlarını düşünen insanlarda bulunabilir.

* Görme özürlüde herkes gibi bir insandır. Farklı yazı sistemi ile o da aynı kitapları okur.

* Farklı metotlarla o da aynı bilgileri ve eğitimi alır.

* Diğerleriyle aynı okulları, iş yerlerini, caddeleri, eğlence yerlerini vs. paylaşır.

* Görme özürlü olmak diğer insanlardan farklı bir kişiliğe sahip olmak demek değildir
Kayıtlı
ilim ilim bilmektir.
ilim kendin bilmektir.
sen kendini bilmezsen
ya nice okumaktır.

gemici

 • Acemi
 • **
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 71
  • Safranbolu Hasan Gemici Eğitim Uygulam Okulu
Ynt: Engelli sorunları nelerdir?
« Yanıtla #3 : 05 Mart 2010, 15:04:24 »

1996 yılından beri "Safranbolu Hasan Gemici Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi" nde müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım. Bu okulda 2,5 yıl müdür vekaletim de oldu.

Aralarına girmeden önce elbette ki zihin engellilerden haberdardım; takdir edersiniz ki aralarına girdikten sonra bu ve başka bazı engel gruplarını daha iyi görme imkanım oldu. Özel yaşantımda engellileri ilişkin bir çabam olduğunu söyleyemem. Onların yaşantılarını daha çekilir hale getirebilmek öylesi kolay bir iş de değil. Kendi çevrenizdeki engellilerin yaşamları sadece kendileri ile sınırlı da değildir; anne babaları, komşuları, aile yakınları.. Tümü etkilenir onların yaşamlarından. Tümüne hitap etmeyen çözümler başarısız kalabilir.

Bu çalışma süresi içinde okulumuzun ve öğrencilerimizin bireysel ihtiyaçları yönüyle başvurduğumuzda çoğu kez olumlu yanıtlar aldık. Maddi ve manevi katkı sağlayanlar oldu ve olmakta. Ancak kimse kendiliğinden bir ihtiyaç sahibi aramıyor; biraz da bu ihtiyaç sahiplerinin kendileri ya da onlar adına hareket yetkisi olanlar veya onlar için sorumluluk hissedenlerin muhakkak çabaları olması gerekiyor.

Safranbolu'da bir ağabeyimiz vardır; her yıl Ramazan ayı içinde (4-5 yıldır) fitresini benim aracılığımla bu çocukların ailelerine ulaştırır. Küçük çaplı da olsa bir işadamı olduğu için yaklaşık 8-10 kişiye verilebilecek ölçüde bir miktarı bağışlar. Hatta bu kişi sadece bizim okulla yetinmez; sayısını bilemeyeceğim öğrenci ailelerine okul yöneticileri aracılığıyla erişir. Bu tabii ki bir "balık verme" olayıdır. Balık tutmayı öğretmek daha büyük hedef olmalıdır tabii ki..

İhtiyaçlarını gidermekte en bağımlı engelli grubu ORTA VE AĞIR DERECEDE ZİHİN ENGELLİLER grubudur. Diğer tüm grupların en az bir duyusu veya uzvu yeterli olduğu halde, ORTA VE AĞIR DERECEDE ZİHİN ENGELLİLER GRUBU tüm duyularını kullansalar bile bir duyu veya uzvunu gerektiği gibi kullanamaz.

Konumuza tekrar dönmek dileğiyle...
Kayıtlı

Rindâne

 • Y
 • Tam
 • *****
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 228
  • Öğretmenler Forumu
Ynt: Engelli sorunları nelerdir?
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2010, 18:13:22 »

 İstanbul'da inanılmaz bir trafik karmaşası yaşanır. Ben Avcılar'da oturuyorum, diyelim ki Mecidiyeköy'de bir işim var, gidip gelmem tüm günümü alırdı. Şimdi ise Metrobüs denilen özel bir otobüs yolu var ve o özel yolda tarfik sıkışıklığı olmuyor. Yani İstanbul Avcılar'dan Mecidiyeköye gidip gelmek yaklaşık 1,5 saat. Ama tekerlekli sandalyede yaşayan vatandaşlarımız Metrobüsün bu kolaylığından yararlanamıyor. Çünkü tüm Metrobüs duraklarına merdiven çıkarak ve inerek girilebiliyor. Eee, nerede bedensel engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği asansörler? % 12 oranında engelli vatandaşımız varmış, İstanbul gibi devâsâ bir şehrin belediyesi bedensel engelli insanları neden düşünmez?

 Türkiye'de engelli insanları pek göremeyiz, neden? Çünkü sokağa pek çıkmazlar (çıkamazlar) Çünkü belediye hizmetleri engelli insanları düşünmeden verilir.
Kayıtlı
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

ASMİN

 • Yeni
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 11
Ynt: Engelli sorunları nelerdir?
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2010, 12:07:46 »

ALINTI
İstanbul gibi devâsâ bir şehrin belediyesi bedensel engelli insanları neden düşünmez?


İstanbul belediye başkanı araplara devlet topraklarını peşkeş çekme adına EMİRGAN REHABİLİTASYON MERKEZİNİ KAPATMAYI ORDAKİ İNSANLARI ( KÖRLERİ ) Sokağa atmayı beceren bir belediye başkanı bu konuda çok imza kampanyaları gösteri basın açıklamaları yapıldı ilgilenenler araştırabilir. YANİ KISACASI : VAROLANI YOK ETME ZİHNİYETİNE SAHİP BİRİ YOK OLAN ŞEYLERİ DÜŞÜNEMEZ SANIRIM...
Kayıtlı
ilim ilim bilmektir.
ilim kendin bilmektir.
sen kendini bilmezsen
ya nice okumaktır.

gemici

 • Acemi
 • **
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 71
  • Safranbolu Hasan Gemici Eğitim Uygulam Okulu
Ynt: Engelli sorunları nelerdir?
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2010, 15:07:56 »

İşini bilenlerin ülkesi Türkiye'de olmaz olmaz.

Gerçekten anlaşılması güç bir ülke haline geldik; büyüme ile gelişmeyi paralel götürmeyi başaramadık. birbirimizi görmezden gelmeyi öğrettiler, gördüğümüzde başımıza işler açıldı. Kimilerimizi işimizle, aşımızla korkuttular, kimilerimiz önce kendi çoluk çocuğumuzu düşünmük zorunda kaldık.

Nihat GENÇ adlı yazarımız bir programında şunu demişti: Felsefe (dünyada) insanlığın hizmetinden alındı siyasetin ve sermayenin hizmetine verildi. İşte bu yüzdendir ki senin engelline de sağlıklına da yer yok bu dünyada. Bizler bu forumlarda ve her yerde aklımızın erdiğini söylemek, anlatmak ve mümkünse kapımızın önünü süpürmek durumundayız.

Bir kötü yedi mahalleyi kirletir diye bir söz vardır. Bu felsefeden hareketle ve günlük yaşamımda da iyilerle karşılaştıkça umudumu yitirmem. Yedi mahalleyi kokutanların sayısı çok fazla değil aslında; ancak onların yarattığı kirliliği temizlemek çok kolay olmuyor.
Kayıtlı