Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Must ve have to kullanımı, aralarındaki fark.  (Okunma sayısı 22481 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 213
Must ve have to kullanımı, aralarındaki fark.
« : 05 Mayıs 2010, 12:51:18 »

İngilizcede must yardımcı fiili de have to yardımcı fiili de zorunluluk belirten fiillerdir. Türkçeye ...meli ...malı olarak çevrilebilir. Ancak aralarında küçük bir fark vardır. Must yardımcı fiili kullanıldığında bir zorunluluk belirtir fakat bu "ben istediğim için ...meli" anlamı verirken have to yardımcı fiili "...meli, çünkü kurallar böyle olmasını gerektiriyor" anlamı verir.

Her iki yardımcı fiil de cümledeki fiilden önce gelir, yani must go veya have to go şeklinde kullanılır.

Örneklerle anlatmaya çalışayım;

You must bring my books. Kitaplarımı getirmelisin (ben öyle istiyorum anlamı vardır)
You have to bring my books. Kitaplarımı getirmelisin (çünkü kurallar böyledir anlamı vardır)

Must yardımcı fiilinin tek şekli vardır, yani gelecek zaman için ayrı, geniş zaman için ayrı kullanılmaz. Geçmiş zaman cümlelerinde must kullanılmaz.

Have to yardımcı fiili ile gelecek zaman için will have to şeklinde kullanılır (will yardımcı fiilinin gelecek zaman için kullanılan yardımcı fiil olduğunu hatırlayalım), geçmiş zaman için kullanıldığında ise had to olarak kullanılır.

Must ve have to yardımcı fiillerinin olumsuz cümlelerde kullanımı.

You mustn't bring my books.
You don't have to bring my books.

Have to yardımcı fiili üçüncü tekil şahıslar için has to şeklinde kullanılır.
Örnek:

She has to ....
He has to ....

Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK