Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Siz de saçma kısaltmaları kullananlardan mısınız?  (Okunma sayısı 7451 defa)

Mehmet ÇÖMEZ

• Moderat
  • Yeni
  • Çevrimdışı Çevrimdışı

Zaman zaman öğrencilerimle MSN veya FACEBOOK aracılığıyla konuşurken ara ara bana benimle yazışırken nasıl da zorlandıklarından söz ediyorlar. Genelde "Hocam, aslında ben bu yazıyı çok daha kısa sürede kısaltarak yazardım ama kızarsınız diye açık şekliyle yazmak zorunda kalıyorum, bu nedenle de zaman alıyor." türünden şikayetlerde bulunuyorlar çaktırmadan. Mutlaka aranızda hızlı yazmak adına malzemeden çalanlar vardır. hem de azımsanamayacak sayıdadır.

Neden hızlı yazamadığınızı hiç düşündünüz mü peki? Yanıtını elbette biliyorsunuz; kullandığınız klavye yüzünden... Bu bir zincirleme bozuluş. Şöyle anlatayım:

1. Neden kısaltarak yazıyorsunuz? Çünkü hızlı yazmak istiyorsunuz.
2. Neden hızlı yazmak istiyorsunuz? Çünkü düşüncelerinizi bir an önce, zaman kaybı olmadan karşıya aktarmak istiyorsunuz.
3. Neden hızlı yazamıyorsunuz? Çünkü son derece ilkel bir klavye kullanıyorsunuz.

İyi de düşündünüz mü hiç, klavyelerde neden A B C sırasıyla gitmez de harfler, saçma sapan bir sırayla dizilmişlerdir? Nedendir bu karmaşa? A B C diye gitseydi daha kolay olmaz mıydı? O zaman biraz tarih konuşalım sizinle.

Daktilo icat edildikten bir süre sonra millet bu daktilolarda giderek hızlı yazmaya başlıyorlar. Gel gör ki bu hıza daktiloların ilkel tuş takımları yetişemiyor. O zaman ABD'de bir hinlik düşünülüyor. "Hızlı yazarken harfleri yazdıran çubuklar birbirine giriyorsa, çözüm yavaş yazdırmaktır" diyorlar ve en çok kullanılan harfleri daktilonun en uç noktalarına serpiştiriyorlar. Yani insanların hızlı yazmasına engel olmak için klavyeyi yeniden düzenliyorlar. İşte böylece Q Klavye  ortaya çıkıyor. Yıl 1873.

1932 yılına gelindiğinde ise işin uzmanları "Bu saçma sapan dizilişli klavyeyi daha kolay ve hızlı kullanılabilir hale getirelim." diyorlar ve duruma el koymaya çalışıyorlar ama itirazlar geliyor. Kimlerden? Üreticilerden ve Q saçmalığını kullanmaya alışmış kullanıcılardan. Çünkü o dönemde ABD'de 40 milyon civarında daktilo var ve bunların hepsini düzeltmek son derece pahalı bir iş. Bir o kadar da kullanıcı var. Orada bu iş yatıyor.

Bizde ise bir dünya değişik dizilimli daktilo var. Ben iki tanesini görmüştüm. Biri A, diğeri Q klavyeydi. Demek daha fazlası da vardı ki Milli Eğitim Bakanlığı bu karmaşaya dur deme kararı alıyor. Dönemin başbakanı Adnan Menderes'in kapısı çalınıyor ve bu işin böyle süremeyeceği anlatılıyor. O da bir ekip kurulmasını ve yapılacak araştırma sonunda bir dizilim oluşturulmasını emrediyor. Araştırma yapılıyor ve sonuçta yerli malı F Klavye ortaya çıkıyor.

İthalatla ilgili yasaya da bu yasa olarak yerleştirilerek ülkeye girecek her daktilonun bu dizilimde gelmesini sağlıyorlar. Bu sırada bu dizilimli bir daktiloyla ABD yolunu tutuyor bizim araştırmacılar. Orada F klavyeyi denemek istiyorlar. Aynı İngilizce metni, F ile yazan bir Türk, Q ile yazan Amerikalı’dan iki kat daha hızlı çıkıyor. Bunu her yıl düzenlenen yarışmalarda yine görüyoruz. Yani asıl amacı insanların yavaş yazması olan Q klavyeyle bir taraflarınızı da yırtsanız F klavyede olduğu kadar hızlı yazamazsınız.

Peki bunun dilimizle ne ilgisi var? Bal gibi ilgisi var. Abuk sabuk kısaltamalarla içine edildi yazışma ortamlarında dilimizin. Madem hızlı yazmak istiyorsun, o zaman bunun için üretilmiş bir klavye kullanacaksın. Gerisi bulaşık (bunun asıl söylenişi başka aslında, anlayıverin işte...)  yeni dünyanın seni teknoloji çöplüğü olarak kullanmasına, saçma sapan alışkanlıklarını sana da dayatmasına izin vermeyeceksin.

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Ynt: Siz de saçma kısaltmaları kullananlardan mısınız?
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2010, 11:57:56 »

1956 yılından itibaren yapılan daktiografi yarışmalarında Türk takımları 28 defa dünya şampiyonu olmuşlar ve şampiyonluklarda 14 defa dünya rekoru kırmışlar. Bu başarıları F klavye sayesinde elde etmişler. Yukarıda da yazdığınız gibi insanlar Q klavye ile hızlı yazamadıklarından dolayı saçma sapan kısaltmalar kullanmaya başlamışlar ve güzelim dilimizi bozmaya başlamışlardır. Oktay Sinanoğlu'nun dediği gibi Türkçe giderse Türkiye gider. Bilinçli olmalı ve batının kültür dayatmalarına karşı çıkmalıyız.
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Mehmet ÇÖMEZ

• Moderat
  • Yeni
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2010, 17:07:43 »

Peki, ortada apaçık duran bir gerçeklik varken, bu memleketin insanları neden hâlâ Q klavye kullanmakta ısrar ederler?

Mehmet ÇÖMEZ

• Moderat
  • Yeni
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2010, 14:00:15 »

09.03.2010 HABERTÜRK

Alıntı
AK Parti'den F klavye hamlesi
Dizüstü bilgisayar üretildi, firmalara F klavye imalat şartı getirilecek

AK Parti, Türkçe yazmaya daha uygun olan F klavyenin yaygınlaştırılması için kolları sıvadı. Dizüstü F klavyesi yapıldı. Firmalara da F klavyeli imalat şartı getirilecek.

AK Parti Q klavyeye savaş açtı
 işe üretici şirketlerden başladı AK Parti, Türkçe yazmaya daha uygun olan F klavyenin yaygınlaştırılması için kolları sıvadı. İlk etapta okullardaki bilgisayarlar, F klavyeli hale getirilecek.

Türkiye’de satış yapmak isteyen dizüstü bilgisayar firmalarına da F klavyeli imalat şartı konacak BİLGİSAYARLARDA Türkçe yazmaya daha uygun olan F klavyenin yaygınlaştırılması için kolları sıvayan AK Parti yönetimi, işe “üretim noktası”ndan başladı.

Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın ve Vestel Genel Müdürü Timur Tuncer ile bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem F klavye için görüş alışverişinde bulundu.

Ardından Vestel, Türk Dil Kurumu’nun desteğiyle tuşlardaki ifadelerin de Türkçe yazılı olduğu dizüstü bilgisayarlar için prototip F klavye yaptı. Konuya ilişkin çalışmaları hakkında bilgi veren Erdem, “Bu işin peşini bırakmayacağım. Q klavye Türkçe’ye ters, Q klavye ile yazmak daha zor. Çünkü Türkçe’de çok kullanılan harflerin yeri kıyıda köşede kalmış. Ancak, F klavye tam tersi; Türkçe’de çok kullanılan harfler hemen parmaklarımızın altında. F klavye ile yazı akıp gidiyor” diye konuştu.

HEDEF KİTLE ÇOCUKLAR
 “Q klavye ile yazma alışkanlığını değiştirmek biraz zor” diyen Erdem bu zorluğu bilgisayarla yeni tanışan çocuklar üzerine yoğunlaşarak aşacaklarını anlattı. “Okullardaki bilgisayar sınıflarındaki klavyelerin F klavyeye çevrilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’mızla görüşeceğiz. Ardından bunu kamu kurumlarımıza yaygınlaştırmak için gayret göstereceğiz” dedi.

‘İSPANYA’DA İSPANYOLCA’
 TÜRKİYE’de satış yapmak isteyen bilgisayar firmalarına, “Müşteriye sunacağınız seçenekler arasında mutlaka F klavyeli bilgisayar olmalı” şartı getirilmesi gerektiğini söyleyen Erdem, “Arap ülkelerinde klavyeler Arapça, İspanya’da İspanyolca, Türkiye’de de Türkçe olmalı” açıklaması yaptı.