Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: 35 Bin Mezunun İstihdam Projesi  (Okunma sayısı 7060 defa)

besyocu33

  • Ziyaretçi
35 Bin Mezunun İstihdam Projesi
« : 07 Ağustos 2010, 16:51:14 »


35 Bin Mezunun İstihdam Projesi...

Prof. Dr. Emin KURU, 35 bin Beden Eğitimi mezunun en kısa zamanda mutlaka istihdam edilmesi gerektiğini belirtti.

- Türk Eğitim Sendikası’nın düzenlediği “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Üniversite Vizyonumuz” konulu sempozyum kapsamında Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Mezunu İşsizlerin İstihdamı ve Türk Sporunun Kazanımları konulu bir konferans verildi. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği konferansta konuşma yapan Gazi Üniversitesi BESYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin KURU, 35 bin Beden Eğitimi mezunun en kısa zamanda mutlaka istihdam edilmesi gerektiğini belirtti. Beden Eğitimi mezunlarının istihdamına ilişkin önerilerini de sıralayan KURU, Beden Eğitimi mezunlarının turizm sektöründe, cezaevlerinde, engelliler için açılan okullarda da istihdam edilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Emin Kuru, konuşmasında önemli ve reform niteliğinde bir dizi çözüm önerilerini sundu. Kuru, “ Türkiye toplamında 4738 adet açık ve kapalı spor alanı özerkleşmeli döner sermaye sistemi anlayışı ile tesis işletme verimliliği öne çıkmalı buralarda spor yöneticiliği ve antrenörlük bölümü mezunları koçluk anlayışında istihdam edilmeli.” dedi.

Kuru ayrıca BESYO mezunlarının istihdamı noktasında da önemli projeleri olduğuna dikkat çekerek kısa ve uzun vadede BESYO mezunlarının istihdamı ve BESYO’ların yeniden yapılandırılmasına yönelik çözüm önerilerini sundu. Kuru, 35 Bin BESYO mezunu yetişmiş kalifiye elemanın çeşitli sektörlerde de alanı kapsamında istihdam edilebileceğine vurgu yaparak, “Turizm sektöründe Turizm Spor Uzmanı, Polis teşkilatında Tribün Polisi. Belediyelerde Toplum Sağlığı ve Spor Uzmanı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde Fizyoterapist Yardımcısı ayrıca Sağlık ve Spor Uzmanı, Ceza ve Tevkif Evlerinde Antrenör İnfaz Koruma Memuru olarak devlet bütçesine bir yük getirmeden BESYO mezunlarının istihdamı kısa vadede mümkündür.” diye konuştu.

Kuru, projelerin istenirse uygulamaya konulabileceğini belirtti. Uzun vade de çözüm önerilerini sunan Kuru, “YÖK’ün istihdama dönük istihdam denklik merkezi kurarak BESYO’larda sporu MESLEKLEŞTİRMEK için Spor ve Turizm Yüksek Okulları, Performans Sporları Yüksek Okulları, Spor Sağlık Yüksek Okulları, Çocuk Sporları Yüksek Okulları, Spor Teknolojileri Yüksek Okulları ve ihtiyaç kadar Spor Fakülteleri kurularak Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları yeniden yapılandırılmalı.” dedi.

Kuru, “YÖK, lisans düzeyinde üniversite kurumları arasında denklik merkezi kurmalıdır. Bu denklik merkezleri kurumlardaki istihdamı nitelikli elemanlardan meydana getiren ve nitelik oluşturacak ders programlarının neler olacağını belirleyen, yukarıdaki BESYO örneğinde olduğu gibi ders programları ile istihdam niteliklerini ilişkilendirebilen bir merkezin, bir yapının oluşmasını sağlamalı. Öğrencilerle kurumlar arasındaki alması gereken ders farklarını bu merkez rehberliğinde yönlenerek almalı, iş istihdam kurumlarına dönük üniversitelerde uzman ya da yardımcı uzmanlık sertifikası ile istihdama dönük atamaları yapılmalıdır.

BESYO’ların yeniden yapılandırılmasında BESYO programlarında çoğunluğu var olan dersler, yukarıda bahsi geçen istihdama dönük uzman ya da yardımcı uzman sertifikasıyla Türkiye sertifikasyon sistemine geçmeli ve yapılan işte verim ve nitelik oluşturma hususuna Beden Eğitimi ve Spor camiası da hızlı bir şekilde adapte edilmelidir. Çünkü bu spor pazarı katrilyonluk bir pazardır. Bu pastadan pay almak önce ülkelerin kurumsal duruş sergilemesinden geçmektedir. Sporda meslekleştirme sürecini Türkiye daha fazla geciktirmemelidir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Emin KURU, 35 bin Beden Eğitimi mezunun en kısa zamanda mutlaka istihdam edilmesi gerektiğini belirtti.

A. Cevat UĞRAŞ ANKARA (Anayurt) - Türk Eğitim Sendikası’nın düzenlediği “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Üniversite Vizyonumuz” konulu sempozyum kapsamında Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Mezunu İşsizlerin İstihdamı ve Türk Sporunun Kazanımları konulu bir konferans verildi. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği konferansta konuşma yapan Gazi Üniversitesi BESYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin KURU, 35 bin Beden Eğitimi mezunun en kısa zamanda mutlaka istihdam edilmesi gerektiğini belirtti. Beden Eğitimi mezunlarının istihdamına ilişkin önerilerini de sıralayan KURU, Beden Eğitimi mezunlarının turizm sektöründe, cezaevlerinde, engelliler için açılan okullarda da istihdam edilebileceğini söyledi.
 
Kayıtlı