Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Engelli ne demektir?  (Okunma sayısı 93177 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 224
    • Öğretmenler Forumu
Engelli ne demektir?
« : 30 Nisan 2009, 22:05:49 »

Engelli ne demektir, kimlere engelli denir? Ne tür engellilikler vardır? Bu konuda bizleri aydınlatırsanız seviniriz..

Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

gemici

• Moderat
  • Acemi
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 73
    • Safranbolu Hasan Gemici Eğitim Uygulam Okulu
Ynt: Engelli ne demektir?
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2009, 19:46:37 »

Engelli, diğerlerine göre kısıtlılığı olan (kişi) demektir, diye en basit tanımı yapabiliriz sanırım.
Engellilik çeşitlerini bilimsel olarak tanımlamaktan çok basite indirgenmiş şekilde şöyle özetleyebiliriz.
*Görme engeli
*İşitme engeli
*Fiziksel engel
*Zihinsel engel
*Ruhsal engel
*Sosyal bozukluklar
olarak basit şekilde sınıflandırabiliriz.
Günlük yaşamda engellilk tanımı, yakıştırması, bakışı belki de çok genişleyebilir. Hayatını iyi sağlayamayan kişi de, boyu diğerlerinden daha kısa kişi de bir anlamda engellidir. Ancak bu, kişileri aşağılayan bir durum değildir. "Ayağını yorganına göre uzat!" atasözünde olduğu gibi bu kimseler durumlarına uygun çözümlerle hayatı çekilir hale getirebilirler. Ortopedik engelli bir kimse de pekala seyahat edebilir; görme engelli bir kimse yazabilir ve okuyabilir.
Engelliler içinde kendisini yeterince ifade edemeyen belki de tek grup ağır düzey zihinsel engeliler ve kısıtlayıcı engelliliği birden çok olanlardır. Bunlar için çoğu kez başta ana-baba olmak üzere başkaları düşünür ve karar verirler. Bu hususta en önemli görev eğitim kurumlarına, dolayısıyla bu alanda çalışan öğretmenlerimize düşmektedir.

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2009, 10:08:39 »

Bilgilendirme için teşekkürler Hocam..

Peki Down Sendromunu hangi kategori içinde değerlendirmek gerekir?
Mustafa Kemal ATATÜRK

gemici

• Moderat
  • Acemi
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2009, 11:03:00 »

Down Sendromu zihinsel engel türüne girer. Birey yüz hatları itibariyle Moğollara benzetilmekte ve Mongol, Mongolizm gibi isim ve tanılar ifade edilmekte iken; Asyalı bilim adamları bu benzetme ve adlandırmayı reddetmişlerdir. İsim, İngiliz hekim John Langdon Down tarafından konulmuş ve bu bilim adamı tarafından alanda önemli çalışmalar yapılmış olmasından dolayı Down Sendromu olarak da adlandırılmaya başlanmıştır.
İnsan hücresinde 23 çift kromozom vardır ve bu kromozomların yarısı anne yumurtasından, yarısı da babanın sperminden gelerek bebeğin ilk hücresini oluştururlar. İşte burada yaşanan bir sorun Down Sendromunu ortaya çıkarır. 21 inci çift kromozomda yaşanan olumsuzluk bu kromozomun çift değil üç olması şekliyle ortaya çıkar ve Mongol ya da Down Sendromlu dediğimiz zihinsel engel türü ortaya çıkar. Bu engellilik genelde orta düzey zeka engeli oluşturur. Bu düzey zeka engeli olan kişilerin özel eğitimden yararlanma düzeyleri de yüksektir. 
http://tr.wikipedia.org/wiki/Down_sendromu

gemici

• Moderat
  • Acemi
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2009, 16:14:40 »

Değerli Forum okurları; 6 binden fazla okunan bu "Engelle Ne Demektir" konusu ile ilgili olarak pek az soru, eleştiri ve mesaj aldık. Konu içeriğinin basit kaldığını düşünüyorsanız bunda sizin de katkınız var demektir. Biz bu konuyu sizin sorularınız, öneri ve eleştirileriniz doğrultusunda zenginleştirmek istedik. Gerçi isozden "İsmail ÖZDEN" arkadaşımın sunduğu pek çok özel eğitim bilgisi aynı sayfada yayınlandı. Belki bunun da etkisi vardır. Yine de biz buradayız. Saygılarımla...

murat

• Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 162
  • sevgi hoşgörü mutluluk
    • özlen emlak
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2010, 15:41:59 »

Hepimiz sağlıklı olsak bile engelli olmaya aday olduğumuzu unutmadan yaşamalıyız. Engelli insanlarımızın topluma adaptasyonu konusunda dernekleri ile irtibat kurarak onları anlamalı ve kendi birikimlerimiz doğrultusunda onlar adına ne yapabiliriz konusunda kafa yormalıyız. İşte ilk öneri endüstri meslek liselerinde " gökkuşağı" adında kampanya ya ne olduysa, benzeri biçimde inşaat teknolojileri alanında bilgisayarlı eğitimle proje çizimlerini autocad ortamında öğretmek. Bir eli olsa bile yeterli olabilen bir iş alanı işte onlara bir iş ortamı. Ya siz, sizin de bir öneriniz var mı?
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir.
https://skydrive.live.com/?xt=docx&action=CreateWord#cid=2232BE2E551877BB&id=2232BE2E551877BB%21124

ASMİN

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 11
« Yanıtla #6 : 05 Mart 2010, 11:46:06 »

Engelli kimdir: Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi
ilim ilim bilmektir.
ilim kendin bilmektir.
sen kendini bilmezsen
ya nice okumaktır.

ASMİN

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2010, 11:57:34 »

İnsan öyle bir ruh haline bürünmüş ki , kendini sevmekten aciz... Durum böyle olunca kendi dışında başkalarını hele hele engellileri sevme anlama yardım etme empati kurma bireye göre gereksiz ve zaman kaybıdır. Sıradan vatandaşın bunu yapması (eğitim kültür vb yoksunluk yüzünden) anlaşılabilir olabilir fakat kendini entellektüel yerde gören öyle olduğunu zanneden eğitimli sözümona aydın biri dahi bu konuda kendi başına gelmeden bir engel ötekilerine karşı samimiyetsizce davranışlarda bulunur. Belki bu yüzden bu konuda iki üç kişi dışında kimse fikir beyan etmemiştir.
ilim ilim bilmektir.
ilim kendin bilmektir.
sen kendini bilmezsen
ya nice okumaktır.

gemici

• Moderat
  • Acemi
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #8 : 05 Mart 2010, 13:37:31 »

Sevgili Asmin;
Son cümlenden başlayarak birşeyler yazmak isterim. "Belki bu yüzden bu konuda iki üç kişi dışında kimse fikir beyan etmemiştir" diyorsun.

Tespitin çok doğru; biz de bu sayfada zaten engelli tanımı yapmak için var değiliz, olmamalıyız. Tanım bir işin yapılabilmesine ilişkin bir tespittir; yani amaç değil araçtır. O tanımdan hareketle sorunun çözümüne katkıda bulunabilmektir esas olan. Burada yazacağız, soracağız, fikrimizi söyleyeceğiz; Bölyece karşılıklı etkileşim ve sonrasında bir sorun ile ilgili bizde bir davranış değişikliği gündeme gelebilsin.

Günlük yaşatımızda karşılaştığımız engellilere yaklaşımı sorgulayacağız; onlar için neler yapılabileceğini konuşacağız ve özellikle gençler bu konularda bilinçlenecek, bilgi sahibi olacak ve belli yerlerdeki görevleri sırasında ya da sosyal bir yaklaşımla sorunlara çözüm üreteceklerdir.

Bu vesile ile tüm forum ziyaretçilerine ilgileri doğrultusunda ve en çok da engellilerle ilgili konulara ilgi göstermeleri davetimizi yineliyoruz. Hani bir söz vardır; kimin söylediğini ya da atasözü olup olmadığını kesin bilmiyorum "hayvan sevmeyen, insanları da sevmez" diye; sanırım bu sözü engellilere yönelik de algılayabilir, insan sevgisinin hayvan sevgisine ve engelli bireylere karşı duyarlılığımıza çok bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

ASMİN

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #9 : 05 Mart 2010, 13:48:53 »

Merhaba gemici;
Tanım yaptığınız bu tanımı eksik yada fazla yazdığınız için bir şey söylemedim . ben insanın etrafına karşı olan salt insan olduğu için bile sorumlulukları olduğu halde bakan körler duyan sağırlar yürüyen topallar olduğunu bu insanlar için daha kolay ve daha benmerkezcil olduğu için böyle yaşadıklarını anlatmaya çalıştım.

bir köre el kol hareketleri ile bir adresi anlatan biri
bir sağıra duysun diye en yüksek ses tonu ile konuşan birine
bir topala beşinci kattaki odaya gidip resmi işlerini halletmesi gerektiğini belirten

görünüşte fiziksel Engeli  olmayan ama gönül sakatlığı  olan insanların varlığını vurgulamak istedim..

yanlış anlaşılmışsam pardon yani ))))
ilim ilim bilmektir.
ilim kendin bilmektir.
sen kendini bilmezsen
ya nice okumaktır.

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
« Yanıtla #10 : 05 Mart 2010, 13:55:13 »

Evet. aslında hepimiz engelliyiz.. Belki fiziki engellerimiz yok ama duygu engelimiz var. Anlama engelimiz var. İdrak engelimiz var...

http://www.ogretmenlerimize.com/index.php/topic,15.0.html

Mustafa Kemal ATATÜRK

şeyda.1041

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 4
« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2012, 16:25:08 »

ASIL ENGEL BEYİNLERDE