Öğretmenler Forumu - Branş Öğretmenleri > Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenleri

Cahit Sıtkı Tarancı, Otuz beş yaş ve Dante gibi ortasındayız ömrün

(1/1)

Rindâne:
Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.

 Cahit Sıtkı Tarancı’nın en ünlü şiiri olan Otuz beş Yaş şiiri bu mısralarla başlar. Peki Dante gibi ortasındayız ömrün ne demektir, Cahit Sıtkı Tarancı burada ne demek istemiştir?.

 Dante Alighieri, 1265 yılında Floransa’da doğmuş bir İtalyan Şairdir. 1274 yılında, yani Dante dokuz yaşında iken bir komşularının verdiği davete babası ile birlikte giderler, orada komşularının sekiz yaşındaki kızı Beatrice’i görür ve ona çocukça bir sevgiyle bağlanır. İkinci defa karşılaştıklarında ise Dante onsekiz Beatrice ise onyedi yaşında birer genç olmuşlardır. Dante’nin Beatrice’e duyduğu çocukça sevgi bu ikinci karşılaşmadan sonra platonik bir aşka dönüşecek ve ömrünün sonuna kadar devam edecektir. Dante bu duygusunu kimseye açmıyor, hatta sevdiğine bile söylemiyordu. Bu karşılıksız aşktan habersiz olan Beatrice 1288 yılında zengin bir şövalye ile evlendi ve evlendikten iki sene sonra 1290 yılında hayata gözlerini yumdu.

 Dante’nin kalbinde silinmez bir iz bırakan Beatrice’in ölümü üzerine Dante’nin platonik aşkı mistik ve ilâhi bir aşka dönüşmüş ve Beatrice, Dante’nin kalbinde ölmezliğe erişmişti. Beatrice öldüğünde sevgilisinin adını ölümsüzleştirecek bir eser yazmayı düşünen Dante kendini okumaya vermişti.

 Ve 1300 yılında, yani Dante otuz beş yaşında iken Beatrice eşliğinde ilahi bir yolculuğa çıktığını, bu yolculukta sırasıyla Cehennem, Âraf ve Cenneti gezdiğini varsayarak İlahi Komedyayı yazmaya başlar. İlk mısrası “Hayat yolumuzun yarısında kendimi karanlık bir ormanda buldum” diye başlar. Dante burada Mezmurlar’ın bir ayetine atıfta bulunmaktadır. Mezmurlar 90 / 10 da “Yıllarımızın günleri yetmiş yıldır” (Kitabı Mukaddes sayfa 595) mısrasına ithafen otuz beş yaşında ilahi yolculuğa çıktığını düşünen Dante “Hayat yolumuzun yarısında” ifadesini kullanır.

 İşte Cahit Sıtkı Tarancı’nın ünlü Otuz Beş Yaş şiirindeki “Dante gibi ortasındayız ömrün” mısrası Dante’nin İlahi Komedyasındaki başlangıç mısrasına yapılmış bir atıftır.

Pragmatik:
Hep merak etmişimdir Dante gibi ortasındayız ömrün ne demektir diye. Kitabı Mukaddes'te belirttiğiniz sayfaya baktım, evet aynen sizin yazdığınız gibi. Böylece ömrün ortasında olmak ne demekmiş öğrendim. Teşekkürler..

Not: Yaş otuz beş, yolun yarısı eder şiirinin şarkısı da çok güzeldir, Hümeyra enfes söyler.

site_gezgini:
Cahit Sıtkı Tarancı'nın Otuz beş yaş şiirini hemen hemen herkes bilir ama Dante gibi ortasındayız ömrün mısraının anlamını bileni görmedim henüz. Umarım herkes okur ve öğrenir. Ve de umarım ki Otuz beş yaş şiirini okuduklarında bu bilgiyi hatırlayarak okur.

kilavuz:
Çok bilgilendirici olmuş teşekkürler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git