Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Tayland Bangkok  (Okunma sayısı 8811 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Tayland Bangkok
« : 22 Şubat 2011, 14:29:55 »

2011 Yılının Şubat ayında Tayland'ı görmek bize de nasip oldu, bir festivale davet edildik ve Tayland'ı görmek bizim için de mümkün oldu. Daha önce hep Avrupa ülkelerine gitmiştim. Avrupa'da bizler gibi sıcakkanlı ve misafirperver insan görebilmek mümkün değil. Bu yüzden hep "Acaba dünyada bizim gibi sıcakkanlı ve misafirperver insan var mıdır" diye düşünürdüm. Tayland'a gittikten sonra bizen daha da sıcakkanlı ve misafirperver insanlar olduğunu anladım. Bir toplum düşünün ki  her şeye rağmen hep mutlular, her zaman gülümsüyorlar, inanılmaz bir şey. Ben hayatımda bu kadar cana yakın bir toplum görmedim.

8 Şubat günü İstanbul Atatürk havalimanından uçağa bindik, yaklaşık dört saat sonra Abu Dhabi havaalanına indik, bir kaç saatlik beklemeden sonra Etihat Havayollarının uçağı ile Bangkok'a doğru yola çıktık, tam altı saat sonra Bangkok Suvarnabhumi havaalanına indik. Havaalanında bizi karşılayan festival görevlisi ile bir başka uçağa binerek Hat Yai şehrine doğru 1,5 saatlik bir uçak yolculuğu daha yaptık. Uçaktan indikten sonra yine 1,5 saatlik bir karayolu yolculuğundan sonra çok şirin bir kasaba (ya da küçük bir şehir) olan Phatthalung'a vardık. Phatthalung'da dört gün kaldık. Çok şirin bir balıkçı kasabası, insanlar çok sıcak ve her daim gülümsüyorlar. Buradaki festival bittikten sonra karayolu ile 13 saatlik bir yolculuktan sonra Hua Hin şehrine geldik. Hua Hin'de Patravadi High Art School'da kaldık. Daha önce bir çok defa çok yıldızlı otelde kaldım ama Patravadi High Art School misafirhanesini dünyanın en çok yıldızlı oteline bile değişmem. Her şey sanatsal bir düşünce ile tasarlanmış, tuvaletleri bile bir sanat eseri, inanılmaz bir okul. Türkiye'deki sanat okullarına örnek olmasını dileriz.
Misafirhanenin Bahçesi

Odalar

Patravadi High Art School'da kaldığımız iki gün boyunca Hua Hin'de gezdik ve çok güzel bir plajda denize girdik. Tayland'da her zaman yaz mevsimi yaşanırmış, bizim gittiğimizde en serin mevsimi olduğu halde sıcaklık 32 derece civarında idi. Dolayısıyla rahatça denize girilebiliyordu ve biz de bu nimetten bolca yararlandık.

Hua Hin şehrindeki iki günlük moladan sonra dört saatlik bir kara yolculuğundan sonra Tayland'ın başkenti olan bangkok'a vardık ve bir butik otel olan Bourbon St.'s Boutique Hotel'e yerleştik. Şehrin göbeğindeki çoook yıldızlı ve büyük otellerin arasındaki bu butik otel son terece temiz ve tüm Tayladlılar gibi güleryüzlü personele sahip. Otelimiz festival alanı olan Bangkok Central World'e yaklaşık 5 km gibi bir uzaklıkta idi.

Otelimize yerleşir yerleşmez tabii ki hemen bir keşif turuna çıktık. Bangkok'da her yerde irili ufaklı tapınaklar ve Tayland Kralının fotoğraflarını görebilirsiniz. Tayland halkı kralını çok seviyor.

Tayland'ın başkenti olan Bangkok'da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında tabii ki Royal Palace geliyor. Eskiden Tayland Kralı burada yaşarmış ama şimdi farklı bir yerde ikamet ediyormuş. Royal Palace tek bir bina değil, neredeyse bir mahalle büyüklüğünde irili ufaklı binalardan oluşuyor. Biz Royal palace'a gittiğimiz gün Budistler için kutsal bir gün olan Buda Günü imiş. İnsanlar Royal Palace içindeki tapınaklarda ibadet etmek için akın akın geliyorlardı. Her yer tütsüler ve çiçeklerle donatılmıştı. Biz orada olduğumuz sıralarda Tayland Kralının oğlu ibadet için geleceğinden her taraf asker ve polis kaynıyordu, ama biz Kralın oğlunu göremedik ne yazık ki.
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

cyberbob

• Ziyaretçi
Ynt: Tayland Bangkok
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2013, 10:39:26 »

Sıcaklığın en serin mevsimde 32 derece olan bir yer yazın 45-50 derece sıcaklığa ulaşır.
Benim ülkem en güzeli
4 mevsim , kışı da var yazıda .Her mevsimin ayrı bir güzelliği var.

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Ynt: Tayland Bangkok
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2013, 19:46:28 »

Sizinki de bir bakış açısı ve de toğru tabii ki. Ama her yerin kendine göre farklı bir güzelliği var. Tayland ve Bangkok da bize göre çok güzeldi. Özellikle de Tayland halkı bir başka. Ayrıca Türkiye'de (özellikle de İstanbul'da) trafik çekilmez diyenler bir de Bangkok trafini görsünler.
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK