Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Çöp kirliliği ve çevre koruma bilinci  (Okunma sayısı 7583 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 224
    • Öğretmenler Forumu
Çöp kirliliği ve çevre koruma bilinci
« : 13 Haziran 2009, 21:53:16 »

Çöp kirliliği ve çevre koruma bilinci, hepimizin ortak sorunu. Her yerde çöp, her yerde sigara paketleri, kola kutuları, su şişeleri, dondurma kağıtları. Üstelik bunları atanların bir bölümü de yetişkin insanlar. Belki yirmi metre uzağında bir çöp kutusu vardır ama şahıs yirmi metre yürümeyi zûl sayar ve elindekini yere atar.

Ziya Paşa'nın

Diyarı küfrü gezdim, beldeler, kâşaneler gördüm
Dolaştım mülki İslâm'ı, bütün virâneler gördüm

gazelindeki gibi, bir çok Avrupa ülkesine gittim, her yer tertemiz, kimse yerlere çöp atmıyor, ama bizde aksine herkes elindekini yerlere atmaya pek meraklı. Nasılsa birileri temizler mantığı hakim, peki birileri temizleyince temiz görüneceğine, hiç atmasak da hep temiz olsa olmaz mı? Çöp kirliliği bu çöpü atan insanları hiç mi rahatsız etmez?

Piknik yapanlar piknik bitince arkalarında bir çöp yığını bırakıp giderler, ne olur ellerine bir poşet alsalar da çöplerini o poşete koyup çöp kutusuna atsalar? Olmaz! Nasılsa birileri temizler. Ama ya temizlemezse, haftaya yine geleceksin oraya piknik yapmaya, geldiğinde rahatça oturamayacağın kadar pis bir ortam bulacaksın!!!

Çöp kirliliği sorununun çözümü nedir bilemiyorum, ailelerin bu bilinci çocuklarına öğretebilmesi için öncelikle kendilerinin bilinçli olması lazım ama görünen o ki insanlarımızda bu bilinç yok. Öyleyse çevre koruma bilinci çocuklara öncelikle okullarda verilmeli. Başka bir çözüm yok gibi görünüyor.
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Pragmatik

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 2
Ynt: Çöp kirliliği ve çevre koruma bilinci
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2009, 17:26:45 »

Çevre duyarsızlığı ve çöp kirliliği bizim milletimizin en önemli özelliği ve kusurudur. İnsanlar bilmiyor ki sokaklar onların sokaklarıdır, bilmiyor ki parklar onların parklarıdır, bilmiyor ki denizler onların denizleridir.

Evet, aileler bu konuda duyarsız fakat o aileler okula gitmediler mi? Tabii ki gittiler, demek ki onlara okulda çevre koruma duyarlılığı öğretilmedi, şimdi durum ne? Şimdi de öğretilmiyor. Yere çöp atan öğretmen çocuğa çevre koruma duyarlılığını nasıl öğretebilir ki. Öncelikle öğretmenlerimizi eğitmek sanırım daha doğru olur.

gemici

• Acemi
  • **
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Toplam İleti: 73
    • Safranbolu Hasan Gemici Eğitim Uygulam Okulu
Çöp kirliliği ve çevre koruma bilinci
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2009, 15:01:58 »

Değerli arkadaşlar;
birçok ortamda gördüğümüz, duyduğumuz, bildiğimiz ortak bilgi, kural, alışkanlıklar vardır. Doğruyu hepimiz biliriz, ancak yeterince uygulamayız. Yukarıda da belirtildiği üzere azına katılır çoğunu başkalarından bekleriz.
Bahsettiğiniz eğitim işine gelince. Çocuğumuzun yanında sigara içtik. ondan içmemesini bekledik; argo konuştuk, onlardan düzgün Türkçe kullanmalarını bekledik. Örnekleri çoğaltabiliriz. Rindane kardeşim Avrupa ülkelerinden bahsetmiş. Şu ya da bu kadar hepimiz biliriz oralardaki düzeni, görmediysek duymuşuzdur. İş bu noktada öncelikle eğitim ve denetim mekanizmalarının çalışmasına bağlıdır. Eğitim söylemekle, öğretmekle başlamaz; eğitim örnek olmakla başlar. Örnek olamıyorsanız sadece öğretirsiniz, tam anlamıyla eğitemezsiniz. Yukarıda söylediğim şekliyle tecelli eder. Biz istediğimiz kadarına uyarız toplumsal kuralların. İşte tarih boyunca (zamana, toplumlara ve coğrafyaya bağlı olarak) kurulan aşiret ya da devletlerde kurumlar oluşturulmuştur. Kimi zaman ihtiyarlar meclisi olurlar, kimi zaman divan adı verilir, günümüzde ise bunun adı yasama, yürütme ve yargıdır. Ulusal ve uluslararası değerler üzerinden yapılacak eğitim programları, bunların uygulanmasına yönelik öğretmen yetiştirme ve bu eğitimlerin sonuçlarının çeşitli şekillerde denetlenmesi. Muasır medeniye ulaşmanın basit kuralı budur; ancak basit değildir. Yoğun emek ister.
Ülkemizin kanayan yarası "seçeneklerden sonuca gitmek" tir belki de. Çözüm başkası tarafından bulunup önünüze konacak, siz de hangisi doğru ise onu uygulayacaksınız. Büyük İskenderleri, Napolyonları, Atatürkleri yaratan seçeneklerden doğruyu bulmak değildi; onlar başarılarını yaratıcılıkları sayesinde kazandılar. Fakat her asırda da ancak bir millete ve bir tane geliyor ne yazık ki.
Sağlıcakla kalın..