Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Samandağ Titus tüneli ve kaya mezarları  (Okunma sayısı 6643 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Samandağ Titus tüneli ve kaya mezarları
« : 03 Kasım 2013, 15:02:11 »

Hatay'ın Samandağ ilçesinde ilçe merkezine yaklaşık 5 Km uzaklıkta bulunan arkeolojik kalıntlıların en önemlisi hiç kuşkusuz ki Titus Tüneli'dir. İnsan yapımı olduğu belli olan devasa tünelin ucu çok karanlık olduğundan görünemiyor, ben sonuna kadar gitmeye çalıştım, tünelin sonuna 2 metre kadar yaklaştım da ama karanlıktan dolayı yine de en sonda ne olduğunu göremedim. Titus Tüneline doğru giden patikada yürürken sağa doğru ayrılan bir başka patika daha var. Eğer bu patikaya saparsanız belki 100 Metre kadar ileride Beşikçi mağaralarını ve mağaralar içindeki kaya mezarlarını görebilirsiniz. Roma döneminden kaldığı düşünülen kaya mezarlarının dönemin yöneticileri için yapıldığı sanılmaktadır. Bir kaç katlı olan kaya mezarlarının ön taraftaki avlusunda bir de bir kurban sunağı bulunmaktadır.  Eğer Samandağ'dan Titus Tüneli ve kaya mezarlarını görmek için yürüyerek gitmek isterseniz yaklaşık yarım saat kadar yürümeniz gerekmektedir. Yürüken sağ tarafta bir jandarma Karakolu göreceksiniz, karakolun bir kaç metre ilerisindeki merdivenler sizi arkeolojik kalıntılara götürür. Sahil boyunca yürürken Samandağ sahilinde bir de deniz kızı heykeli ile karşılaşırsanız sakın şaşırmayın.

Titus Tüneli

Titus Tüneli (En dip kısımdan çekilmiş fotoğraf)

Kaya Mezarları

Beşikçi Mağaraları kaya mezarları

Mezarlar

Kurban Sunağı (Sunağın kenarındaki delik kesilen kurbanın kanının akması içindir.

Samandağ Sahilindeki Deniz Kızı
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK