Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Tiflis Gürcistan  (Okunma sayısı 4269 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Tiflis Gürcistan
« : 10 Ekim 2014, 19:52:45 »

Tiflis Gürcistan'ın başkenti, bir tarafı harabe ama bir tarafı oldukça iyi görünümlü bir şehir. Harabe kısmı sovyet döneminden kalma ve henüz tamirat tadilat görmemiş kısmı Tiflis'in, iyi olan bölüm ise her halinden yeni tamirat tadilat veya moda deyimle restorasyon görmüş, hem de oldukça iyi ve usta işi bir restorasyondan geçmiş şehrin iyi bölüm. Şehir içinde gezdikçe harabe olan bölümlerin de yavaş yavaş restorasyondan geçerek güzelleştirileceği hissine kapılıyorsunuz.

Tiflis'e gitmeden önce internette yaptığım bir araştırma sonucunda Gürcistan'a pasaportsuz bile gidilebildiğini okudum ama ne olur ne olmaz diyerek pasaportlarımızı yanımıza alarak uçağa bindik (İnternette yazılanların güvenilirliği sıfırdır benim için). Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağına atladığımız gibi Tiflis'e doğru yola çıktık, yaklaşık 1 saat 40 dakika sonra Tiflis havalanındaydık. Uçaktan inince pasaport kontrol noktasında görevli polis memuruna pasaportlarımızı uzattık ve hiç bir sorunla karşılaşmadan Tiflis'e girdik. Daha önce de yazdığım gibi Gürcistan'a nüfus kağıdı ile de girilebiliyormuş ama biz bu yolu tercih etmedik ve pasaportlarımız ile girdik, o yüzden nüfus kağıdı ile nasıl girilebildiğini tam olarak bilmiyorum, gerçei nette bir takım bilgiler var fakat ben sadece deneyimlerimi anlatmakta kararlıyım.

Pasaport kontrolunden sonra bagajlarımızı alıp dışarı çıktık ve bizi bekleyen arkadaşlarla buluşarak otelimize bırakıldık. Otelimiz Astoria Hotel, 3 yıldızlı şirin temiz bir oteldi, kaldığımız süre zarfında şikayet edilebilecek bir durumla karşılaşmadık, gönül rahatlığı ile herkese tavsiye edebiliriz.

Tiflis'te bir park, Kafkas Halk Oyuncuların heykeli

Yurtdışına giden insanların en büyük tedirginliklerinden bir tanesi "acaba yemeklerini yiyebilir miyim, yoksa aç mı kalırım" korkusudur. Gürcistan'da böyle bir korkuya hiç gerek yok, her şeyden önce Tiflis'te rahatça bulabileceğiniz Türk Lokantaları var (isim yazmıyorum, zira ismini unuttuklarım olabilir, Agmasenebeli Caddesi'ne gidin Türk lokantaları için) ama Gürcü yemekleri de Türk yemekleri kadar güzel, eğer şarap içme konusunda bir sıkıntınız yoksa mutlaka Gürcü şaraplarını tadın, Gürcüler şarapları ile çok övünürler. her keseye uygun bin bir çeşit şarap var Gürcistan'da. Orada yaşayan dostlarımız bizi bir defa Bread House adlı bir restauranta götürdüler, muhteşem yemekleri Türk yemeklerini hiç aratmadı. Ayrıca herkesin görebileceği bir alanda tandır ekmeği yapılıyor. Şarapları da muhteşemdi. Eğer Tiflis'de Bread House'a gitmeyi düşünüyorsanız fiyatlarının sıradan lokanta fiyatı olmadığını bilin, biz misafir olarak gittiğimizden dolayı para ödemedik, dolayısıyla neyin kaç para olduğunu bilmiyoruz ama sıradan insanların gidebildikleri bir mekan olmadığını öğrendik. Daha çok Tiflis'te yaşayan yabancı diplomatların vs gittikleri bir restaurant Bread House.

Gürcü Yemekleri
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK