Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Cagliari İtalya  (Okunma sayısı 11979 defa)

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Cagliari İtalya
« : 13 Ekim 2009, 15:12:57 »

Geçenlerde sekiz günlüğüne İtalya'nın Sardinia adasındaki Cagliari şehrine gittim. Gitmeden önce internette cagliari hakkında bilgi edinmek istediğimde genellikle Cagliari futbol takımı hakkında siteler olduğunu gördüm. Örneğin nasıl gidilir, nerelerde kalınabilir ya da neler yenilebilir veya görülmesi gereken yerler nereleridir gibi bilgiler bulamadım. Belki birilerine yardımcı olabilir diye bari ben yazayım dedim.

Öncelikle söylemeliyim ki Türkiye'den Cagliari'ye direk uçuş yok, ya Roma üzerinden ya da Milan üzerinden Cagliari'ye gidebiliyorsunuz. Cagliari Elmas havaalanı küçük bir havaalanı, havalanında en çok dikkatimi çeken şey Roma uçağıyla gelmiş olmamıza rağmen bagajlarımızın Roma uçağı bagaj bandından değil de ayrı bir bölümde uluslararası bagaj bandından gelmiş olması, herkes Roma uçağının bandından bagajını aldı, sadece benim ve benim gibi bir kaç kişinin daha bagajları gelmedi, sonradan öğrendik ki aktarmalı olarak İtalya dışından gelen yolcuların bagajları ayrı bir bölümden geliyormuş.

Cagliari, Sardinia adasının güneyinde küçük şirin bir kent, çok fazla kalabalık değil. İnsanlar kibar ve sıcakkanlı. Özellikle kentin tarihi bölümü olan Castello mutlaka görülmesi gereken bir bölüm. Daracık sokakları belli ki atlılar için yapılmış. Dar sokaklardan otomobiller de geçebiliyor ancak ben orada kaldığım sekizgün boyunca hiç bir sokakta karşı karşıya gelen otomobiller görmedim, her sokağın başında trafik işaretleri var ve herkes kurallara uyuyor.

Castello

Cagliari Sokakları

Calgiari'de öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka şarap içiliyor, çeşit çeşit şarapları var, ayrıca insanların bir bölümü de kendi şaraplarını yapıyorlar. Orada kaldığım sekiz gün boyunca her gün bir İtalyan evinde yemeğe davet edildim ve ilginçtir ki hiç sulu yemek görmedim. Yemekleri daha çok Pizza ve makarna çeşitleri, makarnaya pasta diyorlar, çubuk makarna ise spagetti. Spagetti'yi en çok midye ve istiridye ile yiyorlar, ama midye veya istiridye içi ile değil, midyeleri ve istiridyeleri güzelce yıkayıp kabukları ile birlikte makarnanın içine koyuyorlar, midyeler çok küçük ve çok pahalı imiş, onlara Türkiye'de midyelerin yarım avuç kadar olduğunu söylediğimde çok şaşırdılar.

Cagliari'de, Castello bölümünde tarihi bir evde kaldım, gerçekten de etkileyici bir binaydı.

Cagliari Katedrali

Vee elbette ki her yerde olduğu gibi Cagliari'de de bir çok dönerci gördüm:) ancak dönerciler Türk değil, daha çok Pakistanlı, ve hepsinin tabelasında Halal yazıyor. Döner yediğim bir Pakistanlı döner yapmayı İstanbul Taksim'de öğrenmiş.
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

murat

• Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • sevgi hoşgörü mutluluk
Ynt: Cagliari İtalya
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2009, 16:57:58 »

Neden Cagliari yi seçtiniz. Özel bir sebebi varmıydı?
hayattan çok şey bekleyenler,
hayat için ne yaptığını gözden geçirmelidir. Sizler için hazırladığım daha çok gençlerin hayatında iz bırakacak bir kitap.
 ÜCRETSİZ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI İLGİNİZİ ÇEKERSE link alt satır
https://sway.com/GCyRCLviwWjL32oL

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Ynt: Cagliari İtalya
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2009, 16:59:55 »

Neden Cagliari yi seçtiniz. Özel bir sebebi varmıydı?

Cagliari'yi seçmemin özel bir nedeni yok. İş için gitmiştim.
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK