Öğretmenler Forumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: Özel Eğitim Öğretmenleri  (Okunma sayısı 24341 defa)

gemici

• Moderat
  • Acemi
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Safranbolu Hasan Gemici Eğitim Uygulam Okulu
Özel Eğitim Öğretmenleri
« : 09 Ekim 2009, 13:22:47 »

Özel Eğitim, yaşıtları ya da emsalleri ile aynı şartlarda eğitim alamayacak bireylerimizin özel şartlar içinde aldıkları eğitim türüdür. En çarpıcı örnekleri; işitme engellilerin eğitim, zihin engellilerin eğitimi, görme engellilerin eğitimi olarak sayılabilir. Bu eğitimin normal eğitim programlarından farklı olacağı açıktır ve öyledir. Ya öğretmenleri? Bu farklı programları kimler uygular? Tahmin edeceğiniz ya da bildiğiniz üzere ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ uygular. Her ne kadar kadro eksikliği nedeniyle Sınıf ya da Branş Öğretmenleri de bu alanda çalışsa da hedeflenen özel eğitimci diye de kısaca adlandırılan ve üniversitelerin özel eğitim fakülteleri ya da eşdeğer bölümlerinden mezun öğretmenlerin bu eğitimi vermesidir. Tabii ki bu eğitimlerin verildiği eğitim ortamları da, araç gereçleri de farklıdır. Özel Eğitim devlet okullarında verildiği kadar özel okullarda da verilebilmektedir. Öze Özel Eğitim Kurumu olarak adlandırılan bu kurumlar Özel Eğitim ve Rehabiltasyon Merkezleridir.

Rindâne

• Y
  • Tam
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Öğretmenler Forumu
Ynt: Özel Eğitim Öğretmenleri
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2009, 19:26:13 »

Hocam, bildiğim kadarı ile ülkemizde engelli insan sayısı hiç de azımsanacak kadar değil, bu durumda neden özel eğitim öğretmenleri sayısı az da engelli öğrencilerle sınıf ya da branş öğretmenleri ilgileniyorlar. Bir de eğitim fakültelerinden mezun olan insanlar hemen özel eğitim öğretmenliği için başvurabiliyorlar mı yoksa özel eğitim öğretmenleri ayrıca formasyon dersleri de alıyorlar mı?
Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

gemici

• Moderat
  • Acemi
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
Özel Eğitim Öğretmenleri
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2009, 10:28:15 »

Özel Eğitim pahalı ve meşakkatli bir iş sevgili Emin Kardeşim ve Türkiye'de de henüz çok yeni. Bu nedenle öğretmen sayısında yetersizlik var. Ancak son yıllarda sınıf öğretmeni verilmiyor. Özel Eğitim Öğretmenleri öğretmenlik formasyonlarını tıpkı tüm branşlarda olduğu gibi öğrenim gördükleri sürelerde ve okullarında (fakültelerde) alıyorlar ve mezun olduklarında onlar öğretmendirler, tekrardan bir eğitime tabi tutulmaları gerekmez. Ancak tüm diğer öğretmenler gibi KPSS'ye girmek durumundadırlar. Ne var ki bu tür sınavların sonuçları kadro sayısı ile eşleştirilir ve aldığınız puanın yüksekliği sadece kadro sayısı kadar personel alma işinde sıranızı belirler. Zihin Engelli bireylerimizin eğitim gördüğü Eğitim Uygulama Okulları'nda bir sınıfa iki öğretmen girebilmektedir. Yönetmeliğinde bu böyle öngörülmüştür. Tabii ki belirlenen sınıfların tümüne iki öğretmen verilemez. Okul yönetimi en ihtiyaç duyulan sınıflara şube sayısının üzerindeki öğretmenleri ikinci öğretmen olarak verirler. Okulumuzda uzun aradan sonra ilk defa tüm sınıflara birer öğretmen verebildik; son 10 yıl içinde ilk defa hiçbir sınıfımıza ikinci öğretmeni veremedik. Umarız ileride paramız olursa (devlet olarak) bu durumu iyileştirebileceğiz.

gemici

• Moderat
  • Acemi
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2009, 16:25:14 »

Forumumuza giren özel eğitim öğretmeni neredeyse hiç yok. Buradan Özel Eğitim Öğretmenlerimize tekrar sesleniyorum. Forumumuza geldiğinizde üye olunuz ve birlikte güçlü bir iletişim örneği sergileyelim.

Sevgi ve saygılarımla..

oozzgggee

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2012, 20:37:06 »

merhabalar. Ben şuan üniversitede 3.sınıfta okuyan bir sınıf öğretmeni adayıyım. Ancak bildiğiniz üzere 4+4+4 yeni eğitim sistemimize göre sınıf öğretmenleri maalesef açıkta kalıyor ve ataması da çok zor yapılıyor. Acaba ben özel eğitim öğretmeni olabilirmiyim? Bunun için ne tür bir eğitim almam gerekir? Kurslar yeterli midir?

özel eğitimci

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2012, 03:23:16 »

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı altı aylık kurslardan sonra sertifika alıp zihin engelliler öğretmeni olabilirsin. Geçtiğimiz aylarda başka alanlardan bu şekilde beş bin kişi kişi zihin engelliler öğretmeni olarak atandı

nuray_26

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2012, 01:26:54 »

merhaba :) Ben de özel eğitim öğretmenliği öğrencisiyim. Ben sınıf öğretmenlerinin bizim alanımızda iş imkanı bulmasından rahatsızım. devlet bizim 4 senede öğrendiklerimizi 6 aylık bir kursla öğretebiliyor ya daha da ne denebilir ki bu duruma??  ???

şeyda.1041

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2012, 16:16:00 »

NURAY ÇOK HAKLISIN BENDE BU DURUMA KARŞIYIM.

bekir

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #8 : 01 Ocak 2014, 20:38:25 »

arkadaşlar elinizde hazır bireysel gelişim raporu varmı yardımcı olursanız sevinirim

hüseyin

• Yeni
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2014, 21:20:43 »

iyi aksamlar arkadaslar ben üniversiteye hazırlanan ögrencıyım kıbrıstakı lefke avrupa üniversitesine yerlesme durumum krıtık olarak goruluyor sızınde yorumuzu
ıstıyorum benım basarı sıralamamla okulun ıstedıgı basarı sıralaması arasında 200,250 kısılık fark var onumde bu bo okula yerlsebılırmıyım veya yerlesme ıhtımalım yuksek mı okulun bu senekı kontejyanı 54 ve okul ozel vakıf universitesi